Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Kamari

Informacje ogólne

Kamari to niewielka miejscowość znajdująca się w południowo-wschodniej części wyspy, 3 km od lotniska i  7 km od stolicy wyspy Firy. Od strony południowej Kamari ograniczone jest przez zbocze góry Mesa Vouno.

Kamari należy do jednostki administracyjnej Południowe Egejskie, jednostki regionalnej (gminy) Thira.

Miejscowość Kamari jest jedną z większych na wyspie i liczy 1300 stałych mieszkańców (według spisu powszechnego z 2011 roku).

Nazwa miejscowości wywodzi się od słowa „kamara” (αμάρα) oznaczającego po grecku łuk, a konkretnie od łuku będącego pozostałością po sanktuarium Posejdona, znajdującego się w północnym zboczu Mesa Vouno, przy południowym krańcu plaży Kamari (obecnie jest tam niewielki taras i punkt widokowy).

Historia

  • Czasy starożytne – w okolicach współczesnej miejscowości Kamari znajdowało się portowe, antyczne miasto Oia (obecnie pod wodą…)
  • Po trzęsieniu ziemi w 1956 roku – rozbudowa miejscowości, osiedliło się tu także wielu mieszkańców z pobliskiej Episkopi Gonia,

Turystyka w Kamari

Kamari słynie przede wszystkim z pięknej plaży, która jest drugą pod względem długości plażą po tej położonej w Perissie. Zresztą obie miejscowości i ich plaże oddzielone są tylko górą Mesa Vuono. Charakter obydwu plaż jest bardzo podobny. Podobnie jak w Perissie, w Kamari znajduje się szeroka, łagodnie schodząca do morza piaszczysta plaża pokryta ciemnym piaskiem powulkanicznym.

Plaża Kamari jest bardzo dobrze przygotowana pod względem infrastruktury turystycznej.  Dostępne są leżaki i parasole (niektóre należą do hoteli, inne do restauracji, jeszcze inne można wynająć za opłatą). Można skorzystać pryszniców i przebieralni. Bezpieczeństwa na plaży strzegą czuwający w wyznaczonych punktach ratownicy. Plaża w Kamari jest bardzo czysta, wielokrotnie otrzymywała wyróżnienie Błękitnej Flagi.

Kamari ma szeroką ofertę przede wszystkim dla entuzjastów nurkowania z akwalungiem. W wyznaczonych miejscach mogą korzystać z niego zarówno doświadczeni nurkowie, jak i nowicjusze, którzy mogą odbyć odpowiednie szkolenie.  Przy plaży znajdują się także liczne wypożyczalnie sprzętu do uprawiania różnych innych sportów wodnych.

Wzdłuż plaży rozciąga się promenada o długości około 1,5 km z licznymi tawernami, kawiarniami oraz sklepami z pamiątkami i sprzętem plażowym. W miejscowości znajdziemy także wiele innych atrakcji takich jak mini-golf czy kino letnie.

Najbardziej znanym i wartym odwiedzenia miejscem w okolicach Kamari jest Starożytna Thera położona na szczycie Mesa Vuono. Prowadzą na nią wyznaczone szlaki piesze oraz asfaltowa droga (w godzinach otwarcia stanowiska archeologicznego jest niedostępna dla samochodów prywatnych). Najbardziej atrakcyjna ścieżka piesza prowadzi obok skały wspinaczkowej, jaskini Zoodochos Pigi oraz starożytnego cmentarza położonego na zboczu Sellada. Ze szczytu Mesa Vouno roztacza się piękna panorama na Morze Egejskie. W nocy skaliste wzgórze jest podświetlane, co nadaje mu wyjątkowy urok.

Spędzając urlop w Kamari koniecznie trzeba wybrać się do pobliskiej wioski Vothonas, gdzie znajduje się wyjątkowe Muzeum Wina. W winiarni możemy degustować najpopularniejsze gatunki lokalnego wina. Najciekawsze są jednak podziemne piwnice, które ciągną się przez 300 m, mieszczące interesującą ekspozycję muzealną, przybliżającą poszczególne etapy wyrobu wina.

Kamari to bardzo dobra baza wypadowa do zwiedzania całego Santorini. Można skorzystać z komunikacji publicznej (najtańsza opcja), wynająć samochód, skuter lub rower.

Noclegi i gastronomia w Kamari

Choć Kamari jest małą miejscowością, to baza turystyczna jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Do dyspozycji turystów jest kilka hoteli różnej kategorii oraz wiele apartamentów i kwater prywatnych.

Za nocleg dla dwóch osób w sezonie zapłacimy od 50 do 400 Euro, poza sezonem ceny rozpoczynają się już od 30 euro za 2 osoby.

Zarówno w pobliżu plaży jak i w całej miejscowości Kamari znajduje się wiele lokali gastronomicznych, serwujących głównie dania kuchni greckiej. W restauracji dobry obiad dla dwóch osób kosztuje średnio od 30 do 50 €. W fast foodach danie można zamówić już od 3,5 €.

Kamari
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.