Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Kolejka linowa w Firze

Informacje ogólne

Kolejka linowa w Firze na Santorini stanowi alternatywną możliwość dostania się do starego portu – inną drogą jest pokonanie pieszo (lub na osiołku) długich i stromych schodów w dół i w górę (przewyższenie wynosi w tym miejscu ponad 200 m). Częstymi użytkownikami kolejki są pasażerowie wielkich statków wycieczkowych, które cumują w kalderze i mniejszymi łodziami transportują turystów do starego portu.

Dodatkowym atutem kolejki jest fakt, że podczas przejażdżki można podziwiać kalderę Santorini z nieco innej perspektywy. Jazda kolejką trwa trzy minuty, a w każdym jej wagoniku mieszczą się 4 osoby.

Lokalizacja

Kolejka liniowa ma dwa przystanki:

  • Górny – w Firze, w okolicach katolickiej Katedry św. Jana – 220 m n.p.m.
  • Dolny – w północnej części Starego Portu – 0 m n.p.m.

Historia

Kolejka powstała z inicjatywy armatora Evangelosa Nomikosa – mieszkańca Santorini, dobroczyńcy pochodzącego z Messarii. Fundusz na jej budowę założono w 1979 roku. Z tego właśnie funduszu opłacono wszystkie wydatki związane z tą inwestycją, których suma wyniosła 140 milonów drachm (. Budowę rozpoczęto latem 1980 roku, a zakończono ją dwa lata później. W znacznym stopniu ułatwiła ona poruszanie się mieszkańców i turystów pomiędzy obydwoma miejscami.

Ciekawostki

Kolejka linowa została zbudowana jako darowizna od „Loula & Evangelos Nomikos Foundation”. Jest dziełem firmy Doppelmayr, która zbudowała ją zgodnie z obowiązującymi w Austrii przepisami. Kolejka ma przepustowość 1200 osób na godzinę. Oznacza to, że w ciągu godziny aż 600 osób może być przetransportowanych w górę trasy oraz 600 w dół. Oficjalnie kolejka należy do 14 społeczności Santorini, które zarządzają nią w zgodzie.

Ważne informacje

Bilety na kolejkę dla dorosłych kosztują 6 euro, a dla dzieci – 3 euro. Dodatkowy bagaż to koszt 3 euro. Kolejka w sezonie letnim kursuje co 20 minut, a zimą co 30 minut. Warto też wiedzieć, że ostatni kurs z górnej stacji latem wyrusza o 22:40 a zimą – godzinę wcześniej.

Uwaga! Poza sezonem kolejka kursuje tylko wtedy, gdy w porcie stoją statki wycieczkowe.

Alternatywa

Przed powstaniem kolejki linowej z portu do Thery można było przedostać się dzięki przewoźnikom z mułami lub osłami. Obecnie zainteresowanie ich usługami jest mniejsze, bo większość turystów wybiera jednak szybszą i bardziej nowoczesną kolejkę. Z tego też powodu zarząd kolejki wypłaca przewoźnikom procent od sprzedaży biletów na kolejkę. Dzięki temu przyczynia się on do podtrzymania tej tradycyjnej formy transportu (redakcja serwisu zdecydowanie ją jednak odradza, ze względu na dobro osiołków).  Innym sposobem dostania się z portu do stolicy Santorini jest ścieżka zbudowana ze schodków. To stara trasa, która wymaga sporo czasu i siły, ale warto ją pokonać pieszo – satysfakcja gwarantowana.

Kolejka linowa w Firze
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.