Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Muzeum Megaro Gyzi w Firze

Informacje ogólne

Muzeum Megaro Gyzi na Santorini to wyjątkowe miejsce. Muzeum to funkcjonuje także pod nazwą Centrum Kultury Megaro Gyzi lub Gyzi Manor. Znajduje się w posiadłości pochodzącej z XVII wieku należącej właśnie do rodziny Gyzi. Od 1980 roku jest ono własnością organizacji non-profit założonej przez Katolicką Diecezję Santorini.

Historia

Muzeum mieści się w XVII wiecznym, zabytkowym budynku, należącym niegdyś do weneckiej rodziny Gyzi. Nad wejściem do budynku znajduje się duży herb rodzinny, który również pochodzi z XVII wieku.

Po trzęsieniu ziemi w 1956 roku został odbudowany i przystosowany do celów muzealnych staraniami katolickiej diecezji Santorini (w nienaruszonym kształcie zachowała się jedynie piwnica, niegdyś pełniąca funkcję pomieszczenia gospodarczego).

Rezydencja jest bardzo podobna do swojego oryginału, który zachwycał architektonicznym pięknem. Budynek jest zbudowany na planie krzyża z ozdobną kopułą oraz licznymi pomieszczeniami, które ułatwiają organizowanie wystaw.

Ekspozycja

W rezydencji na stale można oglądać kilka stałych kolekcji. Są to zdjęcia Santorini z lat 1930-1956, które zostały wykonane przez Vicentio Pintosa, oryginalne ryciny, mapy i dokumenty z okresu od XVI do XIX wieku, stroje regionalne oraz przedmioty codziennego użytku z tego okresu oraz obrazy Vincentio oraz Pipitsa Pintosa.

Eksponaty

W muzeum na szczególną uwagę zasługują takie eksponaty jak:

  • historyczne dokumenty sporządzone po grecku, turecku, włosku oraz łacinie,
  • Rzadkie fotografie historyczne,
  • Obrazy cykladzkie z XIX wieku,
  • Regionalne stroje i przedmioty codziennego użytku

Lokalizacja

Muzeum znajduje się w centrum stolicy wyspy – Firy, nieopodal Katolickiej Katedry św. Jana oraz górnej stacji kolejki linowej.

Wystawy czasowe

Z założenia Megaro Gyzi ma być ośrodkiem kultury oraz centrum promocji wyspy Santorini. W związku z tym organizowane są w nim często wystawy malarstwa, fotografii oraz rzeźby. Oprócz tego są w nim organizowane instalacje artystyczne, spektakle teatralne, wykłady, odczyty, pokazy filmów oraz kameralne koncerty.

Od 1981 roku cały sierpień jest w Centrum Kultury Megaro Gyzi traktowany jako festiwal różnych wydarzeń. Tradycję tę zapoczątkowałą Tereza Kokkalak, która przez 25 lat odpowiadała za jego organizację.

Wtedy właśnie w muzeum tętni życie i organizowane są liczne instalacje, koncerty, wystawy i inne wydarzenia. Co więcej, wstęp na nie, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, jest bezpłatny. Co roku odbywa się też w nim Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny.

Informacje praktyczne

W sezonie (od 1 maja do 31 października) muzeum jest czynne od poniedziałku do soboty od 10 do 16. Bilet dla dorosłych kosztuje 3 euro, studencki 1,5 euro, a dzieci do 10 roku życia mogą zwiedzać muzeum za darmo.

Muzeum Megaro Gyzi w Firze
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.