Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Muzeum Prehistorycznej Thery w Firze

Informacje ogólne

Nazwa grecka: Μουσείο Προϊστορικής Θήρας

Muzeum Prehistorycznej Thery na Santorini to miejsce mieszczące bogatą kolekcję dotyczącą historii wyspy, ze szczególnym uwzględnieniem tego co znaleziono na obszarze najważniejszego stanowiska archeologicznego na Santorini, którym jest Prehistoryczne Akrotiri.

Kultura Minojska

Rozwój Santorini jest nierozerwalnie związany z kulturą minojską, której rozkwit nastąpił od mniej więcej 4000 r. p.n.e. do 1600 p.n.e. Minojczycy prowadzili aktywną wymianę handlową z innymi ludami, eksplorując przy tym azjatyckie wybrzeże obszaru dzisiejszej Turcji oraz całego południowego Lewantu (wschodnie, azjatyckie wybrzeże Morza Śródziemnego). W trakcie tych dalekich wypraw,  licznie rozsiane wysypy na Morzu Egejskim, służyły jako swoiste przystanki na trasach morskich. Wiele osad i miast, a wśród nich również położone na Santorini starożytne Akrotiri, zawdzięcza swój rozwój właśnie tej intensywnej wymianie handlowej, a nie wyłącznie militarnemu rozprzestrzenianiu się pierwszych kultur Grecji przedklasycznej.

Położenie Muzeum

Muzeum Prehistorycznej Thery mieści się w Firze, będącej stolicą wyspy Santorini, u zbiegu ulic Mitropoleos i Dekigala. Okazały gmach, sąsiadujący z Ortodoksyjną Katedrą Metropolitalną, góruje nad pobliskimi budynkami.

Ekspozycja muzealna

W muzeum zgromadzono efekty, trwających blisko półtora wieku, prac zwiazanych ze spektakularnymi okryciam8 archeologicznymi, które miały miejsce na wyspie. Rozpoczęły je badania prowadzone przez francuskiego geologa F. Fouque w 1867 roku oraz wykopaliska niemieckiego archeologia Friedricha Hillera von Gaertringen prowadzone w latach 1895-1900 (te drugie były poświęcone głównie odkrywaniu Starożytnej Thery położonej na szczycie Mesa Vouno w okolicach dzisiejszego Kamari).

Poza wspomnianym wcześniej Akrotiri, muzeum Prehistorycznej Thery na Santorini, w swych zbiorach, mieści eksponaty i zabytki pochodzące również z innych miejscowości i wykopalisk prowadzonych na wyspie, a w tym także z Thery, Megalochori, Potamos i Ftellos.

Ekspozycja zawiera ciekawe eksponaty będące świadectwem bogatej historii wyspy. Obejrzymy więc okazy geologiczne (takie jak skamieniałe rośliny i owady z czasów przed pojawieniem się pierwszych ludzi na Santorini), rzeźby, ceramikę, biżuterię, figurki z marmuru, przedmioty codziennego użytku, a także malowidła ścienne.

Wystawa jest podzielona na kilka części tematycznych. Znajdziemy w nich eksponaty dotyczące:

 • historii badań archeologicznych,
 • warunków naturalnych (klimatu i budowy geologicznej) wyspy,
 • okresu od późnego neolitu do początków kultury cykladzkiej,
 • rozkwitu osady minojskiej Akrotiri (najciekawsza część mieszcząca między innymi znane na całym świecie freski odkryte w kilkunastu kilkupiętrowych budynkach na terenie wykopalisk Akrotiri, a także bogato zdobione wazy i ceramikę, biżuterię oraz narzędzia).

Do eksponatów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, należą:

 • gipsowe odlewy (negatywy) mebli (stolików i krzeseł) z XVII wieku p.n.e.
 • kolorowe malowidła ścienne (freski) przedstawiające kobiety ubrane w minojskie suknie, boksujących się chłopców, chłopca z rybami, niebieskie małpy, motywy roślinne, a także ekspozycję dotyczącą technik ich wykonywania oraz narzędzi i barwników służących do zdobienia ścian i przedmiotów w czasach minojskich,
 • Marmurowa figurka z Akrotiri z III tysiąclecia p.n.e.,
 • Dzban przywieziony prawdopodobnie z Grecji kontynentalnej, datowany na XVII w. p.n.e.,
 • Dzbanek z Megalochori z XVII w. p.n.e.,
 • Waza służąca do przechowywania oliwy, wina, tzw. „pithos” z Akrotiri
 • Wazy ceramiczne, datowane na XX-XVIII w. p.n.e., zdobione elementami zoomorficznymi, tzw. „ptasie dzbanki”,
 • Figurka złotego koziołka pochodząca z okresu rozkwitu Akrotiri, wykopana w 1999 roku

Założone w 2000 roku Muzeum, znajduje się pod patronatem Prefektury Cyklady, a pod względem merytorycznym podlega nadzorowi instytucji znanej jako Ephorate of Antiquities of Cyclades, podległej greckiemu Ministerstwu Kultury i Sportu.

Inicjatorem założenia muzeum był grecki archeolog, profesor Spyridon Marinatos, wieloletni kierownik prac wykopaliskowych na stanowisku archeologicznym Akrotiri.

Większość eksponatów w muzeum jest bardzo dobrze zachowana, ponieważ prehistoryczna osada Akrotiri została przykryta pyłem wulkanicznym osiadłym po wielkim wybuchu wulkanu Santorini w XVII w p.n.e. Pył okazał się bardzo dobrym środkiem konserwującym.

Ciekawostka – na terenie stanowiska archeologicznego Akrotiri nie znaleziono szczątków ludzkich, a równocześnie znaleziono zaledwie niewielką ilość biżuterii. Oznacza to prawdopodobnie, że zaraz po wybuchu wulkanu mieszkańcy uciekali z wyspy łodziami, zabierając ze sobą najcenniejsze składniki swojego majątku.

Informacje praktyczne

Koszt wstępu do Muzeum Prehistorycznej Thery na Santorini wynosi: 6€, a bilet ulgowy kosztuje 3€. Warto zastanowić się nad opcją zakupu biletu wspólnego za 15€, w ramach którego, oprócz wejścia do Muzeum Prehistorycznej Thery, mamy zapewniony także wstęp do najważniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie Santorini – Akrotiri i Starożytnej Thery oraz drugiego, mniejszego muzeum archeologicznego – Muzeum Starożytnej Thery w Firze. Bilet jest ważny 3 dni od daty zakupu.

Muzeum można zwiedzać bezpłatnie:

 • 6 marca (ku pamięci Meliny Mercouri)
 • 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytków)
 • 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)
 • w ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa)
 • w greckie święta narodowe

Godziny otwarcia:

Środa – poniedziałek – 08:30 – 15:30 (nieczynne we wtorki)

Muzeum Prehistorycznej Thery w Firze
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.