Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Muzeum Starożytnej Thery w Firze

Informacje ogólne

Nazwa grecka: Αρχαιολογικό Μουσείο Θήρας

Poza najbardziej znanym muzeum Prehistorycznej Thery, w stolicy wyspy Santorini – Firze znajduje się jeszcze drugie, zdecydowanie mniejsze, muzeum archeologiczne – Muzeum Starożytnej Thery.

Historia Muzeum

Muzeum zostało zbudowane przez Ministerstwo Robót Publicznych w 1960 roku. Nowe muzeum zastąpiło powstałe w 1906 roku muzeum archeologiczne, które nie przetrwało trzęsienia ziemi z 1956.

Lokalizacja Muzeum

Muzeum, mieszczące się w niewielkim betonowym budynku z dziedzińcem, jest zlokalizowane w centralnej części stolicy wyspy Santorini – Firy, nieopodal górnej stacji kolejki linowej, przy ulicy Erithrou Stavrou.

Ekspozycja muzealna

Ekspozycja Muzeum Archeologicznego obejmuje między innymi rzeźby – od czasów archaicznych do okresu rzymskiego. Na wystawie można też obejrzeć także ceramikę – wazoniki i figurki wykonane z gliny pochodzące z okresu geometrycznego do czasów hellenistycznych. Oprócz stałej ekspozycji w muzeum są organizowane wystawy czasowe.

Pośród eksponatów zgromadzonych w muzeum na szczególną uwagę zasługują:

  • Amfora ze Starożytnej Thery ozdobiona geometryczną dekoracją, pochodząca z początku VII wieku p.n.e.. Znaleziono ją na cmentarzu miejskim w Starożytnej Therze.
  • Głaz wulkaniczny o masie 480 kg. Głaz ten zdobi inskrypcja głosząca „Eumastas, syn Kritobolosa, podniósł mnie z ziemi”.
  • Krater (starożytne naczynie rytualne służące między innymi do mieszania wina z wodą) z drugiej połowy VI w. p.n.e., znalezione na cmenatrzu miejskim w Starożytnej Therze. Naczynie ozdobione zostało rysunkami rydwanów oraz bogini Ateny. Wewnętrzną powierzchnię obręczy zdobią cztery łódki.
  • Kolekcja waz pochodzących z okresu geometrycznego (V wiek p.n.e.)
  • Górna część kourosa (posągu pogrzebowego) oraz tułów kourosa z końca VII wieku p.n.e., znalezionego na zachodnim zboczu Sellady (nad Kamari)
  • Pitos (duże naczynie ceramiczne) bogato zdobiony wizerunkiem łabędzia oraz uskrzydlonych rydwanów. Znaleziony na cmentarzu Starożytnej Thery, datowany na 675 rok p.n.e.

Informacje praktyczne

Muzeum Archeologiczne w Thirze na Santorini jest czynne od 08:30 do 15:30 od środy do poniedziału (zamknięte we wtorki). Bilety normalne kosztują 3 euro, a ulgowe 2 euro. Istnieją też pakiety biletów, które umożliwiają zwiedzenie kilku różnych muzeów na Santorini w przystępnej cenie (kosztuje 15 euro i obejmuje dwa muzea archeologiczne w Firze oraz dwa najważniejsze stanowiska archeologiczne – Starożytną Therę oraz Prehistoryczne Akrotiri).

W ciągu roku jest też kilka dni, kiedy wstęp do muzeum jest wolny:

  • 6 marca (ku pamięci Meliny Mercouri)
  • 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytków)
  • 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)
  • w ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa)

w greckie święta narodowe

Muzeum Starożytnej Thery w Firze
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.