Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Prawosławna Katedra Metropolitalna w Firze

Ta prawosławna katedra jest też zwana Kościołem Ypapantis. Zarówno sam budynek – biały i imponujący, jak i jego lokalizacja na klifie kaldery, sprawia, że wygląda on niezwykle malowniczo.

Lokalizacja

Prawosławna Katedra Metropolitalna w Firze na Santorini jest zlokalizowana w dolnej części miasta. Sprzed katedry rozpościera się doskonały widok na wulkan Santorini i kalderę. Co ciekawe, budowlę widać z wielu punktów miasta i jest ona pewnego rodzaju znakiem orientacyjnym. Dotarcie do katedry jest łatwe nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie były w mieście. Z pewnością też wszyscy mieszkańcy będą potrafili ją wskazać.

Historia i architektura

Prawosławna katedra została zbudowana w 1827 roku przez M. Belloniego, ale została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w 1956. Po nim zdecydowano się na odnowienie budynku i przywrócenie mu dawnego wyglądu, a odbudowa zakończyła się 1968 roku.

Budynek ma wszystkie cechy charakterystyczne dla budowli prawosławnych. Znajdują się w nim barwne mozaiki i ikony. Warto także zwrócić uwagę na arkady i łuki tworzące niewielki dziedziniec, a także imponującą dzwonnicę.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli odwiedzisz ten budynek, to koniecznie zwróć uwagę na ozdabiające go freski autorstwa lokalnego artysty Christoforosa Asimisa. Urodził się na Santorini, następnie ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Atenach i powrócił w swoje rodzinne strony, aby poświęcić się tworzeniu dzieł sztuki nawiązujących do miejsca swojego urodzenia. Malowanie fresków w Katedrze Metropolitarnej w Firze, które zajmują niemalże całe wnętrze katedry, zajęło artyście aż 7 lat.

Na uwagę zasługuje też wielkich rozmiarów ozdobny żyrandol i mozaiki dodane podczas odrestaurowywania katedry po trzęsieniu ziemi. Nad drzwiami wejściowymi znajduje się niewielka mozaika.

Prawosławna Katedra Metropolitalna w Firze
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.