Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Skaros Rock

Informacje ogólne

Skaros Rock to duży, wulkaniczny cypel, wychodzący na kilkaset metrów w głąb kaldery Santorini, na którym znajdują się (dziś ledwo już widoczne) ruiny twierdzy Kasteli, zbudowanej w latach 1205-1230. Sam cypel powstał najprawdopodobniej podczas erupcji wulkanicznej, która miała miejsce 68 000 lat p.n.e.

Historia Skaros Rock

Z pewnością Skaros jest jednym z najbardziej imponujących miejsc na greckiej wyspie Santorini. Ten duży cypel, znajdujący się poniżej Imerovigli – ekskluzywnej, turystycznej miejscowości, kryje w sobie niesamowitą historię. Otóż, znajdowała się tutaj najstarsza i najbardziej znacząca osada obronna, która aż do XVIII wieku była uznawana za stolicę Santorini.

Twierdza Skaros miała chronić przed piratami, którzy w późnym średniowieczu skutecznie podbijali wybrzeża Morza Egejskiego, a także wrogimi wojskami, głównie tureckimi. Cała ufortyfikowana osada została wykonana z kamienia, a z resztą wsi połączona była za pomocą drewnianego, ruchomego pomostu.

Co niezwykłe, w jej stosunkowo wąskich granicach znajdowało się wówczas około 200 budowli, w tym kościół i klasztor, a to wszystko w sąsiedztwie ulic, przypominających labirynt. Na szczycie usytułowany był duży dzwon, który dzwonił, aby ostrzec mieszkańców przed zbliżającymi się atakami. U podstawy skały znajdował się mały port, którego niestety dzisiaj już nie ma.

Legendy głoszą, że Skaros Rock na Santorini nigdy nie został podbity. Uległ jednak zniszczeniu na skutek serii erupcji wulkanów oraz trzęsień ziemi, które zmusimy ówczesnych mieszkańców do ucieczki do pobliskich wiosek – Imerovigli i Firy. Zamek Skaros najprawdopodobniej został opuszczony na dobre przez większość mieszkańców na skutek trzęsienia ziemi z lat 1701-1711.

Dziś skała Skaros jest zupełnie niezamieszkała. Po dawnej świetności pozostały tylko ruiny, w tym ślady zwodzonego mostu oraz dwie kaplice.

Szlak Skaros Rock

Zwiedzanie Skaros Rock zaczyna się w Imerovigli i kościele Agios Georgios (Saint George). Zaledwie kilka metrów od tego kościoła znajduje się ścieżka prowadząca na Skaros, a dokładniej mówiąc, szerokie, cementowe schody. Po kilku minutach dochodzi się do kaplicy Agios Ioannis Apokefalistheis. W drodze na sam szczyt góry można zobaczyć pozostałości budynków i domów w jaskiniach.

Na sam wierzchołek Skaros Rock nie prowadzi żaden szlak, ale część bardziej sprawnych turystów i tak się tam wdrapuje.

Na drogę powrotną warto wybrać drugi szlak – nieco trudniejszy, bo znacznie węższy, ale po  około 200 stopniach na wytrwałych turystów czeka druga kaplica Panagia Theoskepasti, zbudowana na skraju klifu. Ten samotny, biały kościółek zachwyca swoją malowniczością i stanowi doskonałe miejsce na odpoczynek. Tym bardziej, że rozpościera się stąd niepowtarzalny panoramiczny widok na kalderę i pobliskie wyspy.

Taka wycieczka na Skaros trawa około 1,5-2 h. Warto pamiętać o zabraniu odpowiedniego sportowego obuwia, nakrycia głowy, kremu z filtrami oraz napojach.

Jak dostać się na Skaros Rock na Santorini?

Wycieczkę na Skaros rozpoczyna się od miejscowości Imerovigli, a zatem osoby w niej zatrzymujące się, powinny udać się w stronę kościoła Agios Georgios. Z kolei do samej miejscowości Imerovigli można dojechać np. wynajętym samochodem. Można również skorzystać z transportu publicznego, który prowadzi przez trasę Fira – Oia. Miejscowość Imerovigli to czwarty przystanek na jego trasie.

Skaros Rock
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.