Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Wczesnochrześcijańska bazylika Świętej Ireny w Perissie

Na północnym krańcu miejscowości Perissa, u stóp szczytu Mesa Vouno (365 m n.p.m.) znajdują się wyjątkowe wykopaliska archeologiczne – ruiny dwunawowego kościoła św. Ireny  z XIII – IX wieku n.e.  Prawdopodobnie to od niej pochodzi nazwa wyspy Santorini.

Podczas prac badawczych w 1992 roku okazało się, że pod fundamentami kościoła znajduje się jeszcze starszy zabytek – wczesnochrześcijańska bazylika z V-VI wieku n.e.

Jest to największa i najważniejsza odkryta bazylika na wyspie – trójnawowa (Ruiny nawy wschodniej wykorzystano do budowy kościoła środkowo-bizantyjskiego), mająca 25 metrów długości. Wśród najważniejszych znalezisk warto wymienić kolumny i ozdobne elementy z marmuru pochodzącego z Wyspy Marmara.

„Niewiele budynków z okresu wczesnego chrześcijaństwa zachowało się do dziś w takiej wysokości, a wielkość i blask kościoła oraz bogata dekoracja sprawiają , że jest on ważnym zabytkiem kultury bizantyjskiej” – tak o bazylice wypowiada się Eugenia Gerousi – archeolog biorąca udział w pracach badawczych.

Stanowisko archeologiczne wymaga dalszych prac badawczych, które obecnie niestety nie są prowadzone. Badania wykazały, że podłoga świątyni wykonana z dużych marmurowych płyt znajduje się na głębokości dwóch metrów od obecnego poziomu gruntu.

Obecnie ruiny niszczeją bezpowrotnie nieodpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi (silne wiatry i ulewne deszcze).

Można je oglądać zza siatki otaczającej wykopaliska.

Wczesnochrześcijańska bazylika Świętej Ireny w Perissie
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.