Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Zamek w Emporio

Informacje ogólne

W miejscowości Emporio znajduje się jeden z pięciu znajdujących się na wyspie Santorini weneckich zamków. Jego głównym zadaniem było zapewnienie mieszkańcom miasta bezpieczeństwa podczas częstych w tamtych czasach najazdów piratów. W jego pobliżu znajduje się  druga fortyfikacja – wieża Goulas, niegdyś połączona z zamkiem sekretnym tunelem.

Lokalizacja Zamku Emporio

Zamek w Emporio na Santorini znajduje się około 10 km od stolicy wyspy – Fory. Jest to historyczne centrum wymiany handlowej wyspy, a co za tym idzie – niegdyś łakomy kąsek dla złodziei i najeźdźców. Wewnątrz zamku znajduje się wiele zabytkowych budowli, w tym między innymi:

  • kościół Panagia Mesiani z ozdobną XVI- wieczną dzwonnicą, oraz ozdobnym, drewnianym ikonostasem z 1883 roku
  • niewielki kościółek św. Teodozji znajdujący się tuż przy wejściu do zamku (we wszystkich pięciu zamkach weneckich na Santorini znajdowały się kościoły św. Teodozji),

Zamek ten w rzeczywistości tworzy fortyfikacje, które obejmują większą część historycznego centrum miejscowości, a samo jego zwiedzanie odbywa się poprzez przemierzanie wąskich i krętych uliczek tworzących swoisty labirynt.

Historia Zamku Emporio

Budowę zamku rozpoczęto w 1450 roku. Kontynuowano ją przez wiele lat, bo do fortyfikacji dołączały kolejne budynki i łączące je mostki. Trzeba jednak zaznaczyć, że całość została najlepiej zachowana spośród wszystkich pięciu zamków na Santorini i wciąż jest zamieszkała. Dlatego też zwiedzając miasteczko, powinno się również szanować prywatność osób, które żyją w nim na co dzień. Historycznie zamek miał pełnić funkcje obronne dla ludności, która znajdowała w nim schronienie. Malutkie balkony, wąskie uliczki, kręte schody i mostki były sporym utrudnieniem dla piratów, by mogli je łatwo i szybko pokonać, aby dostać się do skarbów i plonów ukrytych w zamku.

Zamek w Emporio
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.