Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Zamek w Pyrgos

Informacje ogólne

Zamek w Pyrgos na Santorini to jeden z pięciu zamków wenckich, które znajdują się na wyspie. Ich głównym celem było dawanie schronienia mieszkańcom podczas ataków piratów oraz najazdów wrogich wojsk. Na szczycie zamku znajdowała się wysoka wieża Goulas, służąca jako punkt obserwacyjny.

Później jednak zburzono ją, a na jej miejscu powstał klasztor St. Georgios. Według specjalistów ten zamek jest najmłodszy spośród wszystkich zlokalizowanych na wyspie, jest też dosyć dobrze zachowany. Kolejnym powodem, dla którego warto go odwiedzić są przepiękne widoki na całą wyspę Santorini i Morze Egejskie.

Lokalizacja zamku w Pyrgos

Pyrgos jest najwyżej położoną osadą na Santorini. Dzięki temu można z niej podziwiać naprawdę piękne i imponujące widoki. Właśnie ze względu na wysokość nad poziomem morza miejsce to zostało wybrane jako odpowiednie dla fortyfikacji obronnej. To doskonała pozycja ze względów strategicznych. Sam zamek to otoczona (częściowo zniszczonymi) murami część starego miasta – wewnątrz znajdziemy domy, kościoły i inne budynki. Zwiedzanie zamku to właściwie kluczenie po wąskich uliczkach pośród zabytkowych budynków.

Historia zamku w Pyrgos

Zamek w Pyrgos został zbudowany jako ostatnia z tego typu fortyfikacji w 1580 roku. Osada została zbudowana na sieci podziemnych korytarzy, które mogły stanowić schronienie dla mieszkańców. Budowla ta została zbudowana przez Wenecjan, którzy w gruncie rzeczy byli na Santorini najeźdźcami. Chcieli się oni bronić przed okupacją frankijską i potrzebowali do tego odpowiednich fortyfikacji.

Do zamku było tylko jedno wejście, a nad nim, na drewnianej konstrukcji, umieszczano kadzie z wrzącym olejem, który mógł zostać wylany na osoby próbujące wtargnąć do zamku. Legendy mówią także o sieci tuneli, które mogły stanowić drogę ucieczki z oblężonego zamku. Wprawdzie zamek ucierpiał w trzęsieniu ziemi z 1956 roku, to i tak jest całkiem dobrze zachowany.

Na terenie zamku i w jego okolicy znajdziemy kilka zabytkowych kościołów. Na szczególną uwagę zasługuje:

  • Agia Theodosia w pobliżu wejścia do zamku (każdy z pięciu zamków na Santorini miał kościół pod wezwaniem tej patronki), pierwotnie wybudowany w 1639 roku, odnowiony w 1857 roku, zawalił się podczas trzęsienia ziemi w 1956 roku, obecny kościół został wybudowany w 1965 roku,
  • Agios Georgios – kościół należący do Klasztoru Profiti Elias, pierwotnie wybudowany w 1680 roku, wyremontowany w 2002 roku,
  • Agios Nikolaos znajdujący się na placu Ypsilou Kafene na zewnątrz murów (obok znajduje się także tablica upamiętniająca poległych w wojnie bałkańskiej i grecko-tureckiej w latach 1912 – 1921), powstały w 1660 roku, wyremontowany w 1980 roku,
  • Eisodion of Theotokou ulokowany w najwyższym punkcie zamku, wybudowany w latach 1660-1661,
  • Koimisis of Theotokou, czyli jeden z najstarszych obiektów sakralnych na wyspie Santorini, pochodzący z X wieku.

Pozostała część miasta, znajdująca się poza jego murami, nazywana była przez miejscowych „Exoporta” lub „za drzwiami”.

Zamek w Pyrgos
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.