Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Zatoka Amoudi

Grecka nazwa: Όρμος Αμμούδι / Órmos Ammoúdi
Współrzędne: 36°27’36.56″N, 25°22’16.11″E
Nasza ocena: Wybór redakcji

Zatoka i port Amoudi (inaczej Amoudi Bay) znajduje się na północno – zachodnim krańcu wyspy Santorini, nad brzegiem morza, poniżej miejscowości Oia. Białe budynki mieściny Amoudi wbudowane w krwistoczerwone zbocze klifu kaldery prezentują się naprawdę malowniczo.

Kamienne schody z Oi do Amoudi rozpoczynają się w okolicach weneckiego zamku w Oi i liczą niemal 300 stopni (dokładnie 278). Można po nich zejść pieszo, ale niektórzy decydują się na wynajęcie osiołków. Przewyższenie schodów wynosi około 120 metrów.

Zmotoryzowani turyści mogą wybrać alternatywną trasę – ulicę Venizelou (gr. Ελ. Βενιζέλου / El. Venizélou) prowadzącą z Oi i schodzącą do zatoki Amoudi od strony północnej (została wybudowana w 1991 roku). Należy jednak pamiętać, że na miejscu nie ma parkingu (pozostaje zaparkowanie pojazdu wzdłuż drogi, co w szczycie sezonu może być trudne).

W czasach świetności Oi, Amoudi służyło jako port przeładunkowy, a znajdujące się tu budynki pełniły rolę magazynów towarów. Amoudi, podobnie jak cała Oia, bardzo ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi w  lipcu 1956 roku. W latach 70 XX wieku, Grecka Organizacja Turystyczna rozpoczęła odbudowę znajdujących się tu budynków oraz wybudowała deptak biegnący wzdłuż zatoki Amoudi aż do wysepki Agios Nikolaos Peramataris (długości około 800 metrów).

W zatoce Amoudi podziwiać można interesujące czerwone skały wulkaniczne zbudowane z ignimbrytu. Ignimbryt to skała magmowa powstała w wyniku wybuchu wulkanu i wypadania materiałów piroklastycznych (kawałków skał w formie stałej) i spojenia ich ze sobą gorącym, płynnym popiołem wulkanicznym. Jest to skała silnie porowata, osadowa, kwaśna. Inna nazwa ignimbrytu to tuf utwardzony.

W porcie w Zatoce Amoudi znajdziemy liczne restauracje serwujące przede wszystkim owoce morza oraz ryby złowione przez lokalnych rybaków w okolicznych wodach. Przysmakiem lokali w Amoudi jest między innymi grillowana ośmiornica.

Poza restauracjami i pensjonatami w zatoce mieści się kilka biur organizujących prywatne rejsy turystyczne – między innymi do wulkanu Nea Kameni, a także na sąsiednią wyspę Thirassia.

Niewiele osób wie, że z portu Amoudi można udać się na Thirassię także publicznym transportem – łodzią rybacką, która 3 razy dziennie wypływa z Amoudi do miejscowości Riva na wyspie Thirassia (i z powrotem). W 2019 roku koszt rejsu w jedną stronę wynosił około 1 Euro.

Łodzią przemieszczają się głównie mieszkańcy Thirassi (np. młodzież docierająca do szkół na Thirze), służy także do transportu towarów do nielicznych restauracji na wyspie.

Za ostatnimi budynkami Amoudi od strony południowej rozpoczyna się ścieżka do Plaży Amoudi.

Nieco na północ od zatoki Amoudi, około 30 metrów od brzegu znajduje się wrak statku towarowego. Leży na głębokości 1 – 20 metrów pod poziomem wody. Niektóre jego części leżą porozrzucane na brzegu. Jest łatwym celem do nurkowania dla osób początkujących. Jednak ponieważ każde nurkowanie do wraku może być niebezpieczne, osoby bez doświadczenia powinny wynająć nurkowego przewodnika.


Lokalizacja zatoki Amoudi na mapie:


Zatoka Amoudi na Street View:

Zatoka Amoudi
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.