Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Zatoka Armeni

Grecka nazwa: Όρμος Αρμένη / Órmos Arménis
Współrzędne: 36 ° 27’37.52 „N, 25 ° 22’51.33” E
Nasza ocena: Warto zobaczyć

Armeni to port położony poniżej Oi, od strony Kaldery.  W czasach świetności Oi był jej głównym portem.  Duże statki cumowały w pewnej odległości od brzegu, a marynarze dopływali do niego małymi łódkami, tzw. „lantzami”(ang. lantzes) (podobnie jak obecnie ma to miejsce z wielkimi wycieczkowcami w starym porcie w Firze). W porcie Armeni znajdowała się także stocznia i magazyny.

Dostęp do portu jest możliwy kamiennymi schodami, które rozpoczynają się na krawędzi kaldery wysokości szkoły podstawowej w Oi. Niegdyś tymi właśnie schodami, na mułach, transportowane były towary z i do portu. Przy dolnym końcu schodów, u wejścia do portu znajduje się niewielki kościółek.

Obecnie port Armeni to kilka budynków mieszkalnych, tawerna oraz betonowe molo, do którego od czasu do czasu cumują prywatne jachty. Ze względu na to, że z Oi jest trudny dostęp do plaż, część turystów schodzi do portu aby zażyć kąpieli w morzu.

Więcej informacji na temat kąpieliska – Plaża Armeni

Na zachód od zatoki Armeni znajduje się druga, niewielka, niezabudowana zatoka – Armenaki.


Lokalizacja Zatoki Armeni na mapie:


Zatoka Armeni na Street View:

Zatoka Armeni
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.