Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Akrotiri

Informacje ogólne

Akrotiri to nieduża miejscowość leżąca na południu greckiej wyspy Santorini na Morzu Egejskim. Stolica wyspy, Fira, oddalona jest od Akrotiri o 12 km, a lotnisko – o 13 km. Zresztą wszystkie odległości na Santorini są niewielkie, bo długość całej wyspy to 18 km, a szerokość to 12 km.

Akrotiri należy do jednostki administracyjnej Południowe Egejskie, jednostki regionalnej (gminy) Thira.

Akrotiri zamieszkuje na stałe niecałe 500 mieszkańców (według spisu powszechnego z 2011 roku). Słowo „akrotiri” po grecku oznacza przylądek.

Historia Akrotiri

 • 3-4 tys. lat p.n.e. – powstanie minojskiej osady Akrotiri
 • 1700 lat p.n.e. – zniszczenie prehistorycznego Akrotiri w wyniku wybuchu wulkanu
 • średniowiecze – powstanie współczesnej miejscowości Akrotiri
 • 1335 rok – budowa zamku w Akrotiri
 • 1336 rok – miejscowość Akrotiri wraz zamkiem została podarowana przez księcia Naxos Nikolaosa Sanoudosa rodzinie Gozzadini, pochodzącej z Bolonii
 • 1617 rok – Akrotiri trafia w ręce Turków
 • 1956 rok – podczas silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło całą wyspę, mocno ucierpiała większość budynków miasta oraz zamek

Noclegi i gastronomia w Akrotiri

Mimo niewielkich rozmiarów Akrotiri oferuje turystom doskonałe zaplecze turystyczne. W sezonie do dyspozycji turystów są zarówno luksusowe pokoje z indywidualnym basenem, hotele niższej kategorii, apartamenty oraz kwatery prywatne. Oczywiście ceny są bardzo zróżnicowane, ale dzięki temu każdy turysta znajdzie nocleg spełniający jego oczekiwania. Można tu wynająć apartament dla dwóch osób w cenie 500-600 Euro za noc, ale można także znaleźć nocleg za około 50 euro.

W Akrotiri nie brakuje także lokali gastronomicznych, które głównie serwują kuchnię grecką oraz świeże ryby (część z nich położona jest w samej miejscowości, inne w okolicy – głównie przy kalderze oraz okolicznych plażach).

Atrakcje Akrotiri

Oczywiście największą atrakcją Akrotiri jest położone nieopodal stanowisko archeologiczne, które każdego roku odwiedzają tysiące turystów przybywających na Santorini. Odkryte ruiny prehistorycznego Akrotiri pozwalają zapoznać się z niesamowitymi osiągnięciami cywilizacji minojskiej w zakresie architektury, urbanistyki czy kultury.

Starożytne Akrotiri zostało nagle zniszczone w wyniku ogromnej erupcji wulkanu, która przykryła całe miasteczko warstwą popiołu i pumeksu.  Dzięki temu zachowało się ono do dzisiaj w bardzo dobrym stanie.

Na turystów czekają także atrakcje pochodzące z czasów nowożytnych, do najważniejszych należą:

 • Latarnia morska – wybudowana pod koniec XIX w. wieża mająca wysokość 10 m. Od 1988 r. działa automatycznie. Okolice latarni są miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, głównie z powodu rozpościerających się stąd pięknych widoków na całą kalderę. Najbardziej tłoczno jest oczywiście podczas zachodów słońca.
 • Ruiny weneckiego zamku (jednego z pięciu znajdujących się na Santorini) – położone są w samym centrum miejscowości, w najwyższym jej punkcie. Zamek bardzo ucierpiał podczas trzęsienia ziemi w 1956 r., ocalała tylko wieża i część murów.

Plaże w Akrotiri

W samej wiosce nie ma plaży, ale w jej najbliższej okolicy znajduje się uch kilka. Dwie zupełnie niezwykłe i niepodobne do innych, to Plaża Czerwona i Plaża Biała.

 • Czerwona Plaża (Red Beach) – oddalona o 2 km od Akrotiri, pokryta jest czerwonym i brązowym piaskiem, ale swoją nazwę zawdzięcza przede wszystkim czerwonym skałom otaczającego ją klifu. Sprawiają wrażenie, jakby za chwilę miały wpaść do morza. Połączenie czerwonych skał i błękitnej wody sprawiają niesamowite wrażenie. Ze względu na osuwanie się skał, plaża nie zawsze dostępna jest dla turystów.
 • Biała Plaża (White Beach) – znacznie mniejsza od Czerwonej Plaży, ale nie mniej zachwycająca, nazwa powstała od białych skał, które ją otaczają. Na plażę można dostać się tylko drogą morską, co może stanowić dodatkową atrakcję. Łódki odpływają z przystani znajdującej się w pobliżu stanowiska archeologicznego.

Inne plaże położone nieopodal Akrotiri to między innymi:

 • Caldera Beach – 900 m od Akrotiri
 • Plaża Akrotiri (położona tuż przy wykopaliskach) – 1,5 km od Akrotiri
 • Plaża Kambia – 4 km od Akrotiri
 • Mesa Pigadia – 4 km od Akrotiri

Informacje praktyczne

W Akrotiri bez problemu można zrobić małe zakupy w jednym z dostępnych mini-marketów. Na większe zakupy trzeba udać się do innych miejscowości – Emporio, Megalochori lub Firy.

Sąsiadujące z wioską wzgórza pokrywają plantacje winorośli, z których miejscowi gospodarze produkują regionalne wino. Dla gości hotelowych serwowane jest często za darmo w ramach promocji produktów regionalnych. Można je także zamówić w restauracjach lub kupić w miejscowych sklepach.

Wakacje w Akrotiri na pewno nie będą nudne i dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń. W trakcie sezonu (od maja do września) miasto tętni życiem, ale miłośnicy dyskotek i nocnych klubów muszą udać się do Firy, Perissy lub Kamari.

Akrotiri
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.