Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Pogoda na Santorini

Santorini leży w najbardziej wysuniętej na południe części Morza Egejskiego i panuje na niej typowy klimat śródziemnomorski. Zarówno zimą, jak i latem panują tutaj umiarkowane temperatury. Z pewnością spełni to oczekiwania tych, którzy chcą uniknąć męczących upałów. Letnie miesiące są raczej suche – gwałtowne ulewy występują relatywnie rzadko. Rocznie spada tutaj średnio 297 mm deszczu. Przez około 243 dni w roku świeci słońce, a wilgotność powietrza znajduje się na poziomie 64%. Przybliżona wartość indeksu UV wynosi 5.

Temperatury

Najcieplejszym miesiącem na Santorini jest lipiec. Średnia temperatura powietrza wynosi wtedy 26 stopni C (choć latem często zdarzają się dni, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni C). Z kolei najchłodniejszym miesiącem na Santorini jest styczeń (około 15 stopni C).

Większość osób planuje wypoczynek na opisywanej wyspie w okresie od lipca do września. W dużej mierze powoduje to wysoka temperatura wody (25-26 stopni C). W październiku średnia temperatura powietrza spada do 22 stopni C.

Nasłonecznienie

W miesiącach od czerwca do sierpnia odnotowuje się najwyższą liczbę godzin słonecznych (około 12-13 h na dobę). Przez około 2/3 roku (243 dni) świeci tutaj słońce.

Wiatr

Santorini to dość wietrzna wyspa (średnia siła wiatru 30 km/h), co łagodzi wysokie temperatury. Można tutaj spotkać się z okresowymi, silnymi podmuchami, których siła sięga do 50-60 km/h.

Najczęściej występujące wiatry na Santorini to:

  • Meltemi – letni wiatr wiejący z północy i północnego zachodu przez całe lato (od czerwca do października),
  • Maistros – wiejący z północnego zachodu,
  • Ostria – wiejący od południa.

Opady

Deszcz w miesiącach letnich pada tu niezwykle rzadko, większość średniorocznych opadów ma miejsce zimą (od listopada do marca). Śnieg jest rzadkością i anomalią.

Zachmurzenie w miesiącach letnich jest niewielkie lub żadne, ale występują poranne mgły. W słoneczny dzień przy wysokiej przejrzystości powietrza z Santorini można dostrzec Kretę.

Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.