Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Finikia

Finikia to miejscowość znajdująca się w północnej części wyspy Santorini, na wschód od Oi. W porównaniu do swojej większej i obleganej przez tłumy turystów sąsiadki, zdołała zachować swój dawny charakter. Jest tu także zdecydowanie ciszej i spokojniej. Można powiedzieć, że to grecka wioska, w której czas się zatrzymał…

W Finikii znajdziemy tradycyjne, zabytkowe domy w białych, kremowych i jasnych pastelowych kolorach, poprzecinane wąskimi uliczkami i schodkami. Są tu także charakterystyczne domy w jaskiniach (Hyposkapha), które charakteryzują się świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi – w ich wnętrzu utrzymuje się podobna temperatura zarówno latem, jak i zimą. Część z budynków popadła w ruinę (również ze względu na zniszczenia, jakie przyniosło trzęsienie ziemi z 1956 roku), a część została odnowiona i przerobiona na luksusowe apartamenty lub służy jako winne piwnice. Wiele domostw przyozdobionych jest kolorowymi kwiatami. Malowniczą miejscowość Finikia otaczają rozległe pola uprawne i winnice.

Miejscowość ma dość dobrze rozwiniętą bazę noclegową obejmującą kilkadziesiąt obiektów – luksusowych apartamentów, wilii oraz pokoi mieszczących się w zabytkowych domach. W miejscowości nie znajdziemy dużych hoteli ani pensjonatów. Cena wynajmu apartamentu dla dwóch osób w sezonie waha się w granicach od 100 euro (za pokój dwuosobowy) do 800 euro (za całą willę). Ponadto znajdziemy tu kilka restauracji serwujących tradycyjne, greckie jedzenie.

Administracyjnie do Finikii należy część kaldery, z kościółkiem Profitis Ilias na jej szczycie (obowiązkowy punkt na szlaku Fira – Oia), oraz kościółkiem Siedmiu Świętych Dzieci u jej stóp (dostępnym tylko od strony morza).

W samej Finikii również znajdziemy kilka mniej lub bardziej zabytkowych kościołów:

  • Kościół Świętej Matrony Chiopolitissy (The church of Saint (Agia) Matrona Chiopolitissa) wybudowany w 1859 roku. Uroczysty festiwal jest obchodzony w tym kościele co roku 20 października. Towarzyszą mu procesja, tańce na ulicach otaczających kościół oraz poczęstunek – mieszkańcy przyrządzają między innymi dorsza z cebulą, oliwą i gotowanymi ziemniakami, a także danie z ryżu i mięsa pieczonego w piecu opalanym drewnem.
  • Kościół Ypapanti – żółto-czerwony, z białą dzwonnicą. Nie jest zabytkowy, ale z jego dziedzińca rozpościera się piękny widok.
  • Kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny (Dormition of the Virgin Mary / Kimisis tis Theotoku). Biały, z niebieskimi okiennicami i drzwiami oraz białą dzwonnicą. Znajduje się przy szlaku prowadzącym do Finikii z Kościoła Profitis Ilias znajdującego się przy krawędzi kaldery.
  • Kościół św. Piotra (Saint Peter Church) znajduje się w niewielkim oddaleniu od wioski, 200 m na wschód, przy szlaku z Finikii do Plaży Baxeses. To sporej wielkości beżowy budynek z charakterystyczną niebieską kopułą. Przy prowadzącej do niego drodze rosną liczne dzikie opuncje.

Plaże położone najbliżej miejscowości Finikia to:

Do Finikii możemy dojechać autobusem kursującym na trasie Fira – Oia (przystanek autobusowy znajduje się na początku miejscowości od strony Firy, na wysokości kościoła Profitis Ilias). Nieopodal przystanku znajdziemy także parking dla samochodów.

Finikia
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.