Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Czerwona Plaża

Czerwone, wulkaniczne zbocze
Grecka nazwa: Κόκκινη παραλία / Kókkini paralía
Współrzędne:  36°20’54.95″N, 25°23’40.71″E
Nasza ocena: Wybór redakcji

Informacje ogólne

Kokkini Paralia, czyli Czerwona Plaża na Santorini, swoją nazwę zawdzięcza oryginalnej kolorystyce stworzonych przez lawę wulkaniczną stromych klifów. Zarówno drogę, jak i samą plażę pokrywa charakterystyczny rudawo-czarny żwirek. Wybrzeże z każdej strony otoczone jest skałami, które gwarantują turystom niezapomniane widoki na zatokę.

Transport publiczny

Plaża znajduje się 12 km na południowy-wschód od miejscowości Fira. Dojazd na miejsce możliwy jest zarówno drogą lądową, jak i morską. Lokalny transport zapewniają autobusy odjeżdżające w tym kierunku kilka razy dziennie z Firy. Przystanek końcowy znajduje w Akrotiri w pobliżu godnych uwagi wykopalisk i zejścia na plażę. Podróż transportem miejskim zajmuje około pół godziny. Ponadto na Kokkini Paralia kursują też łódki z Firy lub Akrotiri.

Dojazd samochodem

Prywatnym samochodem zatrzymać można się na parkingu w pobliżu kościoła św. Mikołaja w Akrotiri. Ów parking nie jest pokaźnych rozmiarów, więc w sezonie mogą pojawić się problemy ze znalezieniem miejsca postoju. Spod tradycyjnego greckiego, białego kościółka z niebieskimi okiennicami wiedzie dobrze oznaczony szlak, którym można dostać się do punktu docelowego w ok.15 minut. Prowadzi on stromą, skalistą trasą w dół, dlatego warto zaopatrzyć się w wygodne buty.

Otoczenie i podłoże

Wysokie czerwone klify zapewniają odrobinę cienia w upalne dni i ochraniają przybyłych przed silnym wiatrem. Dno pokrywają drobne kamyczki, jednak ze względu na obecność w tej okolicy jeżowców zaleca się używanie butów do pływania.

 

Udogodnienia

Plaża jest dość dobrze zaopatrzona. Choć nie ma pryszniców ze słodką wodą ani toalet, to w okolicy kościoła znaleźć można tawerny i stragany lokalnych sprzedawców. W sezonie na Czerwonej Plaży istnieje możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli. Wstęp na plażę jest bezpłatny. Mimo iż Czerwona Plaża cieszy się ogromną popularnością na wyspie, to opinie o niej są skrajne. Jedni ją zachwalają, jej walory wizualne, inni krytykują osypujący się ze skał wulkaniczny pył. Naszym zdaniem warto odwiedzić to nietypowe miejsce i wyrobić sobie o nim własną opinię.


Lokalizacja Czerwonej Plaży (Red Beach) na mapie:


Czerwona Plaża (Red Beach) na Street View

Czerwona Plaża
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.