Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Fira

Fira - spis treści

Informacje ogólne

Stolicą wyspy oraz archipelagu Santorini jest Fira. To kulturalne, rozrywkowe oraz handlowe serce wyspy oraz jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Santorini.

Fira leży w środkowo-zachodniej części wyspy, na wysokości od 200 do 300 m n.p.m. Warto zaznaczyć, że Fira nie leży bezpośrednio nad brzegiem morza (co dla części turystów może być zaskakujące) i nie ma bezpośredniego dostępu do żadnej plaży. Jest położona na szczycie klifu kaldery, a jej zachodnia część opada do rozległej równiny.

Fira należy do jednostki administracyjnej Południowe Egejskie, jednostki regionalnej (gminy) Thira. Od strony północnej sąsiaduje z miejscowością Imerovigli. Najbliżej położone miejscowości od strony południowej to Karterados oraz Mesaria.

Fira jest oddalona o 5 km od lotniska i 8 km od głównego portu promowego wyspy Órmos Athiniós.

Mieszkańcy Firy

Fira to nieduże miasto zamieszkałe przez około 1600 stałych mieszkańców (według spisu powszechnego z 2011 roku). W okresie wakacyjnym do Firy zjeżdżają jednak tysiące turystów z całego świata (głównie Europy, Stanów Zjednoczonych oraz Azji).

Mieszkańcy Firy znajdują zatrudnienie głównie w sektorze turystycznym (jako pracownicy i właściciele obiektów noclegowych, restauracji, kawiarni, atrakcji) oraz handlowym.

Nazwa miejscowości Fira wywodzi się od starożytnej nazwy całej wyspy (Thira).

Dlaczego Fira?

Już sam widok Firy robi wrażenie. Zbudowana jest na krawędzi klifu opadającego do morza, a jego zbocze pokrywają śnieżnobiałe budynki mieszkalne i kościoły (zabudowa tego typu jest charakterystyczna dla wielu miejscowości na Santorini).

Ruch samochodowy w samej turystycznej części miejscowości Fira (promenada, uliczki ze sklepikami z pamiątkami i restauracjami) jest ograniczony, można więc spokojnie spacerować bez obaw o potrącenie.

Zabytki i atrakcje Firy

W Firze znajduje się wiele ciekawych obiektów, które warto zobaczyć. Nie  wszystkie niestety zachowały się w oryginalnej formie – część uległa poważnemu uszkodzeniu podczas trzęsienia ziemi w 1956 r. Jednak wiele z nich udało się odbudować.

Tak było między innymi z Ortodoksyjnym soborem Metropolitalnym – jedną z największych i najbardziej charakterystycznych świątyń na wyspie.

W północnej części Firy znajduje się kolejny znany kościół – Katolicka Katedra św. Jana. Jej odbudowa trwała prawie 20 lat.

Warto także zwiedzić interesujące muzea – Muzeum Prehistorycznej Thery ukazujące dorobek cywilizacyjny Cyklad w okresie prehistorycznym oraz Muzeum Archeologiczne, w którym eksponowane są przedmioty z różnych epok historycznych, głównie starożytności.

W okresie wakacyjnym czynne dla turystów jest także muzeum etnograficzne Megaro Gyzi, w którym organizowane są także wystawy oraz koncerty.

Bardzo interesujące jest Muzeum Folkloru z oryginalną winiarnią. Już sama siedziba muzeum jest intrygująca, znajduje się bowiem w budynku z XIX w. wydrążonym w skale.

Jedną z największych atrakcji Firy jest kolejka linowa, którą można zjechać (a później wjechać spowrotem) do Starego Portu. Ruszają z niego jednodniowe wycieczki na wulkan położony po środku kaldery, do gorących źródeł oraz na sąsiednią wyspę Therasię. Do starego portu prowadzi także stara droga – kamienne schody.

Podczas spaceru po Firze można odpocząć w licznych knajpkach lub przysiąść na ławeczce i podziwiać bajeczne widoki na kalderę. Szczególnie piękne roztaczają się z najwyższej (północnej) części miasteczka oraz z promenady biegnącej wzdłuż klifu.

Historia miasta Fira

Miasto Fira zostało założone w obecnej lokalizacji w drugiej połowie XVIII wieku. Po silnym trzęsieniu ziemi, które zniszczyło część ufortyfikowanego miasta położonego na Skaros Rock, mieszkańcy postanowili przenieść się w inne miejsce.

Dzielnice

  • Firostefani – północna część Firy (w dosłownym tłumaczeniu Korona Firy). Dzielnica położona nad brzegiem kaldery, pełna białych domków i kościołów.
  • Kontochori – północno-zachodnia dzielnica, przedmieścia Firy. Tutaj znajduje się między innymi Muzeum Folkloru.
  • Frangomahala – dzielnica pełna neoklasycystycznych willi – domów bogatych kupców oraz kapitanów sktatków, powstałych głównie w XIX wieku.
  • Kato Fira (dolna część Firy) – mniej zatłoczona dzielnica, znajdująca się na południu. Znajdziemy tu między innymi kościoły Agios Minas i Agios Ioannis, Muzeum Prehistorycznej Thery oraz park miejski.

Noclegi i gastronomia w Firze

Fira jest tętniącym życiem miasteczkiem żyjącym z turystyki. Bez problemu można tu zarezerwować noclegi w hotelach o bardzo zróżnicowanym standardzie, luksusowych apartamentach, kwaterach prywatnych oraz hostelach.

Do Firy można wybrać się w ciągu całego roku, ponieważ praktycznie zawsze temperatura powietrza wynosi powyżej 15 stopni Celsjusza. Największy upał i tłok panuje od czerwca do września. Kto chce go uniknąć powinien zdecydować się na podróż w innych miesiącach. Wtedy też spadają ceny noclegów, pokój można wynająć już od 25 euro za osobę za noc (w sezonie trudno znaleźć nocleg za mniej niż 50-60 euro). Noclegi w luksusowych hotelach i willach są znacznie droższe i zaczynają się od 250 euro za noc.

Ze względu na brak dostępu do morza i plaż, wiele obiektów noclegowych o wyższym standardzie oferuje prywatne mini-baseny oraz jacuzzi.

Przy urokliwych, wąskich uliczkach Firy znajduje się wiele lokali gastronomicznych, w których serwowane są przede wszystkim potrawy kuchni greckiej oraz owoce morza. Można także znaleźć lokale z kuchnią europejską lub azjatycką, a także liczne fast foody serwujące gyros, burek, burgery czy pizzę.

Fira oferuje swoim gościom także rozrywkę w licznych dyskotekach i klubach, które czynne są do białego rana. To właśnie Fira jest niekwestionowanym centrum rozrywkowym wyspy.

Zakupy

Fira jest nastawiona na masową turystykę, w tym także na bogatych turystów przyzwyczajonych do luksusu. Przy turystycznych alejach znajdują się sklepy znanych światowych marek takich jak Chanel, Dior, Prada, Gucci, Rolex. Fira to idealne miejsce na spędzenie luksusowych wakacji. Podczas spacerów po jej uliczkach można spotkać wiele sławnych gwiazd z całego świata.

W Firze znajduje się także wiele małych sklepów z pamiątkami i biżuterią. Największą popularnością cieszy się biżuteria wykonana z lawy. Lokalni artyści sprzedają swoje wyroby w licznych mini – galeriach sztuki oraz sklepikach z rękodziełem.

Informacje praktyczne

Fira jest centralnym węzłem komunikacyjnym wyspy i bez problemu publicznym transportem można dostać się z niej na pobliskie plaże czy w inne interesujące miejsca wyspy. Główny dworzec autobusowy znajduje się pomiędzy Muzeum Prehistorycznej Thery, a Szpitalem w Firze.

Plaże położone najbliżej Firy to te znajdujące się po wschodniej stronie wyspy – między innymi Exo Gialos (oddalona o 3,3 km od FIry), Karterados (4,5 km od Firy), Monolithos (7,5 km od Firy) oraz bardzo znana, długa i świetnie przygotowana plaża i miejscowość turystyczna Kamari (8 km od Firy).

Zmotoryzowani turyści mogą zostawić samochód na jednym z licznych parkingów położonych na obrzeżach miasta.

Atrakcje w Firze

Szlak Fira – Oia

Najbardziej znanym szlakiem na wyspie jest szlak Fira – Oia, biegnący wzdłuż kaldery pomiędzy dwiema najbardziej znanymi miejscowościami Santorini. Droga, Przez niektórych uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków na świecie.

READ MORE »

Skaros Rock

Skaros Rock to duży, wulkaniczny cypel, wychodzący na kilkaset metrów w głąb kaldery Santorini, na którym znajdują się (dziś ledwo już widoczne) ruiny twierdzy Kasteli, zbudowanej w latach 1205-1230. Sam cypel powstał najprawdopodobniej podczas erupcji wulkanicznej, która miała miejsce 68 000 lat p.n.e.

READ MORE »

Muzeum Prehistorycznej Thery w Firze

Muzeum Prehistorycznej Thery na Santorini to miejsce mieszczące bogatą kolekcję dotyczącą historii wyspy, ze szczególnym uwzględnieniem tego co znaleziono na obszarze najważniejszego stanowiska archeologicznego na Santorini, którym jest Prehistoryczne Akrotiri.

READ MORE »

Muzeum Megaro Gyzi w Firze

Muzeum Megaro Gyzi na Santorini to wyjątkowe miejsce. Muzeum to funkcjonuje także pod nazwą Centrum Kultury Megaro Gyzi lub Gyzi Manor. Znajduje się w posiadłości pochodzącej z XVII wieku należącej właśnie do rodziny Gyzi.

READ MORE »

Muzeum Folkloru w Firze

W Muzeum Folkloru w Thirze na Santorini można zapoznać się z kulturą oraz tradycją wyspy, a także zobaczyć, jak na wyspie wyglądały domy i warsztaty rzemieślnicze na początku XX w.

READ MORE »

Kościół Trzech Dzwonów w Firze

Kościół Trzech Dzwonów w Firze na Santorini to jeden z najsławniejszych, najbardziej fotogenicznych i najczęściej fotografowanych greckokatolickich kościołów na wyspie. Nazywany jest też Kościołem Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny.

READ MORE »

Kolejka linowa w Firze

Kolejka linowa w Firze na Santorini stanowi alternatywną możliwość dostania się do starego portu – inną drogą jest pokonanie pieszo (lub na osiołku) długich i stromych schodów w dół i w górę (przewyższenie wynosi w tym miejscu ponad 200 m). Częstymi użytkownikami kolejki są pasażerowie wielkich statków wycieczkowych, które cumują w kalderze i mniejszymi łodziami transportują turystów do starego portu.

READ MORE »
Fira
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.