Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Pyrgos

Informacje ogólne

Pyrgos to miejscowość położona w centralnej części wyspy, na północno-zachodnim zboczu góry Profitis Ilias, około 7 kilometrów od stolicy wyspy Santorini, noszącej nazwę Fira.

Niektóre źródła podają, że to Pyrgos było kiedyś stolicą wyspy, jednak można na ten temat znaleźć sprzeczne informacje. Nie ulega jednak wątpliwości, że było ważną miejscowością, również ze względu na jego strategiczne położenie.

Miejscowość Pyrgos sama w sobie nie ma dostępu do Morza Egejskiego, ale dzieli ją od niego niewielka odległość. Z miejscowości na plażę możemy dostać się samochodem w około 10 minut (do najbliżej położonej plaży w Kamari jest do pokonania około 5 km, a do kaldery – nieco ponad 3 km).

Odległość z Pyrgos do stolicy Santorini – Firy, wynosi około 5 km. Podobny dystans należy pokonać, aby dostać się na lotnisko. Pyrgos należy do jednostki administracyjnej Południowe Egejskie, jednostki regionalnej (gminy) Thira.

Znaczenie nazwy miejscowości jest związane z jej dość wysokim położeniem – „pýrgos” oznacza wieża, co podkreśla, że to miejsce stanowi świetny punkt obserwacyjny.

Populacja miejscowości Pyrgos wynosi około 900 osób (według spisu powszechnego z 2011 roku).

Turystyka

Pyrgos jest jedną z najmniej zmienionych masową turystyką miejscowości na Santorini. Pomimo goszczenia rokrocznie wielu turystów udało jej się zachować swój dawny charakter w prawie niezmienionej formie.

Miejscowość Pyrgos położona jest na trasie wiodącej na najwyższy szczyt wyspy – Profitis Ilias, który, wraz z położonym na jego wierzchołku klasztorem, stanowi nieodłączny element licznych wycieczek z nadmorskich miejscowości. Ze względu na swoje położenie Pyrgos stanowi także doskonały punkt widokowy na prawie całą wyspę.

Zabytki

Na szczycie miejscowości znajdują się ruiny zamku, nazywanym w języku greckim Kasteli. Istnieje tylko jedno wejście do zamku, czyli tak zwana „Porta”. Jak w przypadku wszystkich zamków ulokowanych na wyspie Santorini, turyści mogą odnaleźć kościół Agia Theodosia znajdujący się nieopodal prowadzących do niego wrót.

Pod  terytorium zamku znajdował się niegdyś system przejść podziemnych, który w razie potrzeby pełnił funkcję schronu oraz drogi ucieczki. Część zamku mocno ucierpiała podczas trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1956 r., jednak został on częściowo odbudowany.

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków znajdujących się na terenie Pyrgos jest historyczny Kościół Ofiarowania Maryi Panny (Eisodion tis Theotoku), który został wybudowany w 1660 roku. Jest to jedna z największych i najczęściej uczęszczanych świątyń na wyspie Santorini. W jej wnętrzu można odnaleźć rzeźbiony w drewnie ołtarz z ikonami przedstawiającymi świętych. Odpust i tradycyjna procesja odbywa się w tym kościele 15 sierpnia każdego roku.

Ponadto w Pyrgos znajdziemy dwa interesujące muzea – Muzeum Ikon i Relikwii mieszczące się w dawnym kościele Agia Triada oraz Santorini of the past – prywatne muzeum ukazujące historię i kulturę wyspy.

Historia Pyrgos

  • 1580 r. – wzniesienie Zamku w Pyrgos
  • 1660 r. – wybudowanie Kościoła Ofiarowania Maryi Panny
  • 1711 r. – założenie klasztoru Profitis Ilias
  • 1956 r. – trzęsienie ziemi, w którym mocno ucierpiało wiele budynków w Pyrgos i na całej wyspie
  • 1997 r. – otwarcie Muzeum Ikon i Relikwii w dawnym kościele Agia Triada

Noclegi i gastronomia

Wioska Pyrgos nie jest typową santoryńską miejscowością turystyczną z dziesiątkami hoteli i pensjonatów. Oferuje jednak różnego rodzaju miejsca, w których można zarezerwować nocleg, a część pokoi i apartamentów na wynajem mieści się w zabytkowych budynkach lub tradycyjnych domach wykutych w skałach, w których można wczuć się w niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Ponieważ miejscowość Pyrgos leży w oddaleniu kilku kilometrów od morza, wiele obiektów (tych bardziej luksusowych) zapewnia dostęp do mini – basenu lub jacuzzi. Nie znajdziemy tu jednak wielkich hoteli czy apartamentowców. Większość gospodarzy oferuje maksymalnie kilka pokoi lub apartamentów na wynajem. Koszt wynajmu dwuosobowego lokum w sezonie waha się od 70 do 1000 euro za noc. Na wynajem są zarówno nieduże pokoje i studia z podstawowym wyposażeniem, jak i luksusowe, wielkopowierzchniowe apartamenty i wille.

Oferta jest szeroka również jeżeli chodzi o dostępne restauracje. Można w nich spróbować głównie lokalnych specjałów kuchni śródziemnomorskiej, ryb, mięs z grilla i owoców morza. Wioska Pyrgos może poszczycić się także licznymi kawiarenkami, w których można spędzić leniwe popołudnie popijając świeżo parzoną grecką kawę.

Ciekawostki

  • Pyrgos posiada rynek, który ujmuje swoją kameralną atmosferą. Urokliwe kawiarnie i tawerny są zacienione przez wysokie drzewa, a turyści przechadzają się po lokalnych sklepach z pamiątkami. Popołudniami na rynku w Pyrgos panuje zazwyczaj spory ruch, spowodowany przez mieszkańców, którzy spotykają się na wspólne posiłki.
  • Czar wioski Pyrgos różni się nieco od tego, który oferują typowo turystyczne miejscowości wyspy Santorini. Jest to miejsce trochę bardziej wyciszone i spokojne, przyciągające zdecydowanie mniejszą liczbę wielbicieli rejsów czy zachodów słońca.
  • Ze względu na swoje położenie, wioska Pyrgos zachowuje o wiele mniej turystyczny charakter niż okalające ją miejscowości, w których turystyka kwitnie w najlepsze.
  • Mieszkańcy miejscowości, często mieszkający tu od pokoleń, stanowią bardzo zgraną i wzajemnie wspierającą się społeczność.
  • Mieszkańcy Pyrgos hucznie obchodzą uroczystości świąt Wielkiej Nocy. Zamek jest wtedy rozświetlony dziesiątkami lampek, a na rynku odbywa się festiwal, podczas którego serwowane jest pieczone jagnię oraz wino.
Pyrgos
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.