Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Emporio

Informacje ogólne

Emporio lub Emporeio (gr: Εμπορείο), znane również jako Nimborios (greckie: Νημποριός), to miasto leżące w południowej części wyspy Santorini.

Znajduje się 9,5 km od Firy i 11 km od lotniska. Miejscowość od  północnego – wschodu jest ograniczona masywem Profitis Ilias (najwyższa góra na Santorini), a od południa – wzgórzem Gavrilos.

Emporio należy do jednostki administracyjnej Południowe Egejskie, jednostki regionalnej (gminy) Thira.

Liczba ludności Emporio wynosi ponad 3000 osób (według spisu powszechnego z 2011 roku).                                                                                                                                                                                                                                                                                            Emporio to największe pod względem liczby ludności miasto na Santorini. W okresie weneckim Emporio odgrywało ważną rolę gospodarczą – znajdował się tu  ośrodek handlowy z portem znajdującym się w miejscowości Perissa.

Istnieją różne teorie na temat pochodzenia nazwy Emporio. Przeważa jednak pogląd, że nazwa pochodzi od greckiego słowa Εμπορείο, co oznacza „handel”, ponieważ osada była centrum kupna i sprzedaży wszelkiego rodzaju towarów.

Co warto zwiedzić w Emporio?

Miejscowość ma długą historię, a spacer po starym mieście jest jak podróż w czasie. W Emporio znajdziemy kolorowe, zabytkowe budynki i wąskie uliczki, pełne zakątków, gdzie można zachwycić się oryginalnymi detalami architektonicznymi. Emporio to labirynt, który spodoba się każdemu, kto lubi zwiedzać i gubić się w wąskich uliczkach.

Zwiedzanie starego miasta Emporio można rozpocząć z dowolnego punktu miasta, gdyż wszędzie można zauważyć znaki kierujące do Kasteli. Podążając za nimi, można rozpocząć eksplorację labiryntu uliczek starej części miasta, które są bardzo wąskie i wypełnione tradycyjnymi domami. Są one naprawdę dobrze utrzymane i przyjemnie jest podziwiać ich architekturę z jej oryginalnymi łukami i narożnikami.

Zamek Emporio (Zamek Wenecki)

Najbardziej znanym zabytkiem w Emporio jest zamek Kasteli, który był jednym z pięciu zamków weneckich powstałych na wyspie. Zbudowany został w sercu osady prawdopodobnie w XV wieku. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu zamek służył do ochrony mieszkańców i budynków handlowych. Wewnątrz zamku znajduje się kościół Panagia Mesani z XVI wieku z dobrze zachowaną dzwonnicą, która wygląda imponująco również ze względu na to, że otacza ją wyłącznie niska zabudowa.

Cała otoczona murami osada jest nazywana „zamkiem” (obejmuje fortyfikacje i około 80 domów).

Nieco poza labiryntem znajduje się wieża Nimborio, znana również jako „Goulas”. Była to kwadratowa wieża strażnicza, podobno połączona z zamkiem podziemnym przejściem.

Jak wszystkie inne miejscowości na Santorini Emporio jest również pełne kościołów – zabytkowych i tych bardziej współczesnych. Podobno przed trzęsieniem ziemi w 1956 roku było tam około 260 kościołów.

Agios Nikolaos Marmaritis

W wiosce Emporio można też obejrzeć kościół Agios Nikolaos Marmaritis. Jest to starożytna świątynia i starożytne święte miejsce z 3 wieku p.n.e. Kwadratowa świątynia w stylu doryckim z szarego marmuru była poświęcona bogini Vasilei i została przekształcona w chrześcijański kościół w 4 wieku naszej ery.

Okolice Emporio

Zwiedzając Emporio i okolice, powinniśmy udać się koniecznie na czarną plażę Perissa lub Perivolos, który jest jej przedłużeniem. Jest to świetnie zorganizowane miejsce wypoczynku z parasolami, leżakami oraz dużym wyborem barów plażowych. Plaża położona jest 4 km (2,5 mil) od Emporio.

Osoby szukające mniej oczywistych i obleganych atrakcji mogą się wybrać na kilka interesujących spacerów – na wzgórze Gavrilos (pełne zabytkowych wiatraków z XIX wieku), wzgórze Chalarovounia (ze starym, zniszczonym wiatrakiem oraz pozostałościami osady minojskiej) oraz do kościoła św. Katarzyny, położonego w wąwozie u podnóża masywu Profitis Ilias. W okolicach przylądka Exomitis natkniemy się z kolei na pozostałości grobowców należących do antycznego miasta Eleusis.

Innym interesującym kierunkiem położonym w pobliżu Emporio jest miejscowość Vlychada (oddalona od Emporio o około 3 km i niecałą godzinę spacerem).  Można też obejrzeć dawny zakład przetwórstwa pomiodorowego, obecnie zamieniony w muzeum.

Baza noclegowa

Choć Emporio nie jest typową miejscowością wypoczynkową, dysponuje kompleksową i nowoczesną bazą noclegową, Możemy znaleźć zarówno ekskluzywne hotele, gdzie mamy do dyspozycji odkryty basen i taras słoneczny, jak również pokoje gościnne i tańsze pensjonaty.

W Emporio turyści mają do dyspozycji  kilkadziesiąt obiektów noclegowych.  Ceny w sezonie wahają się od 100 do kilkuset euro za nocleg dla dwóch osób. Ceny poza sezonem są zdecydowanie niższe i rozpoczynają się od 50 Euro za noc w dwuosobowym apartamencie.

Baza gastronomiczna

Zwiedzając Emporio warto również skosztować potraw serwowanych w miejscowych restauracjach. W Emporio jest zlokalizowanych wiele regionalnych restauracji, w których możemy spróbować głównie kuchni śródziemnomorskiej.  Warto podkreślić, że serwowane na Emporio dania są nie tylko smaczne i oryginalne, ale również ich ceny są bardziej przystępne niż w restauracjach położonych w najbardziej popularnych miejscowościach Santorini.

Emporio
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.