Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Megalochori

Informacje ogólne

Megalochori to urokliwa miejscowość położona w południowo-zachodniej części Santorini. Jest położona pomiędzy przepiękną kalderą na zachodzie  oraz rozległą, obfitującą w winnice równiną na wschodzie. Pomimo szybkiego i agresywnego rozwoju turystyki na wyspie w ostatnich latach, zdołała zachować swój unikalny charakter.

Megalochori należy do jednostki administracyjnej Południowe Egejskie, jednostki regionalnej (gminy) Thira. Miejscowość Megalochori jest oddalona około 6 kilometrów od stolicy wyspy – Firy oraz 7 km od lotniska.

Nazwa Megalochori (także Megalohori, Megaloxori) oznacza po grecku dużą wioskę.

Ludność i społeczeństwo

Miejscowość zamieszkiwana jest przez około 600 stałych mieszkańców (według spisu powszechnego z 2011 roku). Ludność w większości stanowią rolnicy, zajmujący się uprawą winogron, pomidorów i innych warzyw. Mieszkańcy znajdują zatrudnienie także w branży turystycznej (jako właściciele lub pracownicy obiektów noclegowych, restauracji, sklepików z pamiątkami i atrakcji turystycznych).

Historia Megalochori

  • 1600 rok – budowa pierwotnego kościoła Wniebowstąpienia Maryi (Eisodia tis Theotoku), stojącego przy głównym placu w Megalochori (odbudowanego w 1931 roku),
  • XVII wiek – pierwsza pisemna wzmianka na temat miejscowości o nazwie Megalochori,
  • 1801 rok – Megalochori zostało umieszczone na mapie autorstwa Guillaume-Antoine Oliviera

Architektura Megalochori 

Megalochori składa się z wielu małych, pomalowanych na biało budynków z niebieskim wykończeniem, zbudowanych ciasno, jeden obok drugiego. Znajdziemy tu także piękne neoklasycystyczne wille z otoczonymi murami dziedzińcami.  Turyści mogą spacerować urokliwymi, wąskimi uliczkami miasteczka,  podziwiając podwórka pełne kwiatów.

Współcześnie, dzięki zaangażowaniu mieszkańców, a także wsparciu lokalnych biznesmenów, wiele zabytkowych domów jest odnawianych. Znaczna ich część już cieszy odwiedzających pięknem architektonicznym. Historia niektórych z nich sięga XVII wieku.

Turystyka w Megalochori

Megalochori to centrum przemysłu winiarskiego na Santorini. Miejscowość otoczona jest wieloma winnicami. Jednymi z najbardziej znanych są Antoniou, Boutari oraz Gavalas. Megalochori to miejsce, w którym można poznać bogatą tradycję winiarską wyspy „od podszewki”, spacerując pośród upraw winogron zwiniętych w charakterystyczne „kosze”. Co więcej niektóre z winnic są otwarte do zwiedzania dla turystów.

Miejscowość Megalochori nie leży nad brzegiem morza. Jednak po stronie kaldery można odwiedzić położone w niewielkiej odległości plaże Caldera, Thermi i Plaka. Do plaży Caldera prowadzi droga przejezdna dla samochodów (odległość do pokonania to około 4 km). Do dwóch pozostałych nie można dojechać samochodem. Plaże dostępne są wyłącznie pieszo (należy przygotować się na schodzenie stromą ścieżką w dół kaldery).

Megalochori jest labiryntem białych, cykladzkich domów, wąskich uliczek oraz kościołów z niebieskimi kopułami i dzwonnicami. To właśnie dzwonnice są zresztą ikoną i symbolem Megalochori.

W centrum wioski znajduje się charakterystyczny plac z tawernami, restauracjami i niewielkim parkiem. Otacza go kilka drzew, pozwalających schronić się przed słońcem i odetchnąć na chwilę przy świeżo parzonej, greckiej kawie. Plac stanowi serce Megalochori i jest miejscem spotkań mieszkańców.

Przy placu stoi jeden z najbardziej znanych kościołów w Megalochori – Panagia ton Eisodion, z charakterystyczną dzwonnicą. Obok kościoła znajduje się pomnik upamiętniający poległych w obronie ojczyzny w wojnach z lat 1912-1923.

Jedną z atrakcji czekających na turystów w Megalochori jest muzeum Symposion by La Ponta, które mieści się w starej winnicy. Miejsce oferuje ciekawe wystawy oraz warsztaty, głównie o tematyce muzycznej. Zwiedzający mogą podziwiać między innymi wystawę i warsztaty tsabouna (tradycyjnych greckich dud), a także innych regionalnych instrumentów. Muzeum organizuje również codzienne wycieczki z przewodnikiem, warsztaty i serie występów muzycznych.

Warte uwagi jest także muzeum Lost Atlantis, powstałe z prywatnej inicjatywy na obrzeżach miejscowości. Celem placówki jest promocja greckiego dziedzictwa, kultury i mitologii. To pierwsze muzeum na świecie, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o micie zaginionej Atlantydy. Muzeum stara się odpowiedzieć na pytanie, czy to właśnie starożytne Santorini z czasów przed wielkim wybuchem wulkanu było opisywaną przez Platona zaginioną Atlantydą?

Kolejnym ważnym punktem na mapie atrakcji i zabytków Megalochorii są malownicze kościoły. W całej miejscowości można podziwiać piękno wielu urokliwych kaplic.

Zainteresowaniem turystów, nie z powodu swojego zabytkowego charakteru, ale malowniczego położenia, cieszy się także kaplica Agios Nikolaos, zbudowana na klifach kaldery, skąd można podziwiać przepiękne zachody słońca.

Noclegi i gastronomia w Megalochori

W Megalochori podróżni mogą zatrzymać się w kilkudziesięciu obiektach noclegowych – kameralnych hotelach, luksusowych apartamentach, a także willach. Każde zakwaterowanie gwarantuje wyjątkowy widok na przepiękną okolicę. Te położone po zachodniej stronie miasta – także na kalderę. Ceny w sezonie letnim za nocleg dla dwóch osób wahają się od 300 zł do nawet 6 000 zł , a w sezonie zimowym od 300 zł do 2 000 zł. Ceny te ulegają zmianom w zależności od długości pobytu, ilości osób, a także standardu miejsca.

W Megalochori znajdziemy kilkanaście restauracji serwujących dania kuchni greckiej. Można się w nich także napić lokalnego wina, rakii oraz tradycyjnej greckiej kawy.

W miejscowości znajdziemy także liczne sklepiki z pamiątkami i rękodziełem wytwarzanym przez mieszkańców (torebki, buty, ozdoby, biżuteria, wyroby skórzane).

Megalochori nie jest miejscowością rozrywkową – nie znajdziemy tu klubów, dyskotek ani drink barów działających do późnych godzin nocnych. Wioska jest raczej nastawiona na turystów pragnących odpoczywać w ciszy i spokoju.

Informacje praktyczne

Duży parking dla samochodów znajdziemy przy północnej granicy miejscowości. Mniejszy parking znajduje się także po zachodniej stronie miejscowości, przy głównej drodze, nieopodal zejścia na szlak Heart of Santorini.

Duży supermarket (Cash&carry ΑΦΟΙ ΔΕΝΑΞΑ) znajdziemy przy głównej drodze, kilometr na południe od centrum Megalochori. Drugi duży supermarket (Βιδάλης Super Market) znajduje się 1,5 km na północ.

Przy południowym krańcu Megalochori znajduje się nowoczesny plac zabaw dla dzieci oraz boisko do koszykówki.

Megalochori
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.