Informacje ogólne
Perissa to typowo wypoczynkowa miejscowość położona w południowo-wschodniej części Santorini. Ciągnie się ponad 2 km nad brzegiem Morza Egejskiego i Zatoki Perissa. Od strony północnej naturalną granicę miejscowości Perissa stanowi góra Mesa Vuono. Po jej drugiej stronie ciągnie się druga, podobna plaża i miejscowość Kamari. Od strony zachodniej Perissa sąsiaduje z miejscowością Emporio, a od strony południowej z Perivolos (i dalej Agios Georgios). Perissa, Perivolos i Agios Georgios nie mają wyraźnych granic i płynnie przechodzą jedna w drugą.
Perissa należy do jednostki administracyjnej Południowe Egejskie, jednostki regionalnej (gminy) Thira i społeczności (miejscowości) Emporio.
Perissa jest oddalona o 12 km od stolicy wyspy – Firy i 13,4 km od lotniska.
Historia Perissy
Współczesna miejscowość Perissa rozwija się prężnie od niedawna, bo od drugiej połowy XX wieku. Jednak ciekawe jest to, co działo się na jej terenie setki lat wcześniej.
Perissa leży na terenie starożytnego miasta portowego Eleusis, po raz pierwszy wspomnianego przez Ptolemeusza (uczonego żyjącego w latach 100-170 n.e.), a odkrytego przez archeologów w 1836 roku. Dowody jego istnienia możesz oglądać do dziś – zobacz Starożytne Eleusis.
W czasach wczesnochrześcijańskich istniało tu kolejne miasto, o czym świadczy istnienie ruin bazyliki z V-VI wieku n.e., znajdujących się u podnóża szczytu Mesa Vouno. Od patronki bazyliki (św. Ireny) najprawdopodobniej pochodzi nazwa całego archipelagu Santorini. Miasto to podupadło prawdopodobnie po erupcji wulkanu w 726 roku.
Ludność i społeczeństwo
Perissę zamieszkuje niecałe 700 stałych mieszkańców (według spisu powszechnego z 2011 roku). Mieszkańcy są zatrudnieni głównie w sektorze turystycznym, a także w rolnictwie.
W sezonie wakacyjnym do Perissy przybywa dodatkowo wiele tysięcy turystów. Niektórzy mieszkają w jednym z licznych hoteli lub kwater w miejscowości, inni przyjeżdżają tu z innych kurortów. Na Santorini nie stanowi to żadnego problemu, bo w najdłuższym miejscu wyspa ma 18 km, w najszerszym – 12 km. Dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej oraz sieci dróg dojazd z drugiego końca wyspy zajmuje maksymalnie około pół godziny.
Turystyka w Perissie
Perissa swoją popularność zawdzięcza szerokiej, piaszczystej plaży, która rozciąga się na długości 7 km. To plaża niezwykła, bo piasek jest pochodzenia wulkanicznego i ma kolor czarny, co w połączeniu z błękitną wodą morza wygląda bardzo malowniczo. Zejście z plaży do morza jest bardzo łagodne i bezpieczne dla dzieci. Przy północnym krańcu miejscowości znajdziemy nawet specjalny zjazd dla wózków inwalidzkich. Dodatkowo plaża jest strzeżona, znajdziemy tu kilka stanowisk ratowników. Pobliskie wzgórza osłaniają ją od silnych wiatrów, dzięki temu fale zazwyczaj nie są tu zbyt wysokie.
Perissa posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Wzdłuż plaży biegnie szeroka promenada z licznymi restauracjami, kawiarenkami oraz barami. Większość z nich udostępnia turystom leżaki. Na plaży znajdują się liczne przebieralnie oraz prysznice.
Na plaży znajdują się także wypożyczalnie sprzętu do windsurfingu, nart wodnych, kajakarstwa, jet ski oraz nurkowania. Ci, którzy chcą odpocząć od opalania i wody mogą wypożyczyć rowery bądź quady i wybrać się na wycieczkę podziwiać najbliższą okolicę. Do sąsiedniej miejscowości Kamari codziennie w sezonie kursuje wodna taksówka.
Będąc w Perisiie zdecydowanie warto wybrać się na górę Mesa Vuono. Na jej szczycie znajdują się ruiny starożytnej Thery – miasta sprzed kilku tysięcy lat, które zdecydowanie trzeba zobaczyć będąc na Santorini. Ze szczytu można także podziwiać przepiękne widoki na Morze Egejskie i pobliskie wyspy.
Charakterystycznym, górującym nad okolicą obiektem jest kościół św. Krzyża. To największy kościół na Santorini, posiadający 5 błękitnych kopuł i ozdobną dzwonnicę. Uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1956 r., ale został odbudowany. Tuż obok niego znajdują się interesujące ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki św. Ireny oraz Muzeum Minerałów i Skamieniałości.
Informacje praktyczne
W okresie wakacyjnym w Perissie (i na całym Santorini) temperatura powietrza nie spada poniżej 28 stopni Celsjusza i prawie nie występują opady. Jest to najlepsza pora na przyjazd dla plażowiczów spragnionych upałów i pełnego słońca. Wiosną i jesienią temperatury są bardziej umiarkowane i oscylują w granicach 20 stopni Celsjusza.
W Perissie znajduje się wiele tanich hoteli o średnim standardzie oraz kwatery prywatne. Jeżeli szukasz tańszego zakwaterowania na wyspie, najłatwiej znajdziesz go właśnie w Perissie i okolicach. Ale noclegi można zarezerwować także w lepszych hotelach z basenem jacuzzi czy SPA. Ceny są bardzo zróżnicowane, można trafić na nocleg za 120 zł, ale można zapłacić także 1600 zł za noc od osoby.
W Perissie znajdziemy wiele restauracji (większość z nich znajduje się przy promenadzie) serwujących regionalną kuchnię śródziemnomorską, owoce morza oraz ryby. Jest tu także wiele barów, w których za mniejsze pieniądze można zjeść posiłki typu fast food (gyros, burger, zapiekanki).
Perissa zapewnia turystom rozrywkę do samego świtu. Plażowe bary i kluby czynne są przez całą noc.
W Perissie znajdziemy liczne mini – markety oraz sklepiki z pamiątkami i akcesoriami plażowymi. Na większe zakupy warto wybrać się do sąsiedniego Emporio (przy drodze prowadzącej z Perissy do Emporio znajduje się między innymi duży, sieciowy supermarket Σκλαβενιτης).
Duży parking dla samochodów znajduje się przy północnej granicy miejscowości Perissa (u podnóża góry Mesa Vouno). Miejsca do parkowania znajdziemy także w sąsiedniej miejscowości Perivolos.