Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Transport na Santorini

Santorini jest jedną z najpopularniejszych letnich destynacji w Grecji. Ta niewielka, wulkaniczna wyspa pełna jest interesujących zabytków, miejscowości i innych urokliwych zakamarków oraz rajskich plaż.

W niniejszym artykule podpowiemy jak się do nich dostać i omówimy możliwości transportu dostępne na wyspie.

Transport publiczny

Jedną z najpopularniejszych metod przemieszczania się po wyspie jest transport publiczny. Autobus to opcja najtańsza, która pozwala w miarę wygodnie dotrzeć do najpopularniejszych miejsc na wyspie. Bilety autobusowe można kupić u kierowcy. Obowiązują one wyłącznie na jeden przejazd, a ich ceny zwykle mieszczą się w przedziale 1,8-2,5 euro. Jedyną akceptowaną formą płatności jest gotówka. Na Santorini jeżdżą także autobusy nocne – kosztują nieco więcej, od 2,30 do 3,10 euro.

Głównym węzłem komunikacyjnym na Santorini jest dworzec w miasteczku Fira (gr. Θήρα). Znajduje się on pomiędzy szpitalem, a Muzeum Prehistorycznej Thery. Greckie autobusy są dość komfortowe i posiadają klimatyzację, więc podróżowanie nimi jest przyjemne nawet podczas upałów. Planując podróż komunikacją miejską trzeba pamiętać, że rozkłady różnią się w zależności od okresu w ciągu roku.

Rozkłady jazdy oraz wszelkie informacje dotyczące komunikacji publicznej na Santorini można sprawdzić na  stronie https://www.ktel-santorini.gr/

Ponadto pomiędzy lotniskiem a stolicą wyspy – Firą, kursuje dodatkowa linia autobusowa Airport Express. Autobusy tej linii przemierzają trasę w około 10 minut i nie zatrzymują się na żadnym innym przystanku po drodze. Koszt biletu w jedną stronę wynosi 1,80 Euro.

Warto sprawdzić, czy w czasie naszego pobytu na wyspie nie są planowane strajki, które w Grecji zdarzają się dość często.

Wypożyczenie samochodu

Dla osób, które nie chcą być zależne od autobusów, dobrym wyborem może być wypożyczenie samochodu. Na Santorini skorzystać można zarówno z międzynarodowych sieci, jak i małych, lokalnych wypożyczalni. Najwięcej punktów, w których można wynająć auto, znajduje się w okolicach lotniska. Niezależnie od tego, którą firmę wybierzemy, trzeba dokładnie sprawdzić warunki umowy oraz ubezpieczenia.

Dobrą praktyką jest również sporządzenie podczas odbioru samochodu protokołu, w którym  zaznaczymy i udokumentujemy zdjęciami wszystkie widoczne uszkodzenia pojazdu.

Wypożyczając samochód, warto również pamiętać o kilu podstawowych zasadach dotyczących płatności, ubezpieczenia oraz innych warunków. Większość wypożyczalni wymaga od wynajmującego płatności kartą kredytową oraz zabezpieczenia depozytu, który może wynosić nawet tysiąc euro.

Jednak wiele z nich pozwala na zdjęcie tej kaucji poprzez wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Warto rozważyć tę opcję, aby oszczędzić sobie stresu w razie uszkodzenia samochodu – co na stromych, krętych greckich drogach nie jest sytuacją rzadką.

Aby nie przepłacać, dobrze jest również zwrócić uwagę na opcję paliwową i sprawdzić, czy nie są doliczane dodatkowe opłaty za tankowanie. Ceny wynajmu są bardzo zróżnicowane, zależą głównie od klasy samochodu i długości wynajmu oraz sezonu. Średnio jest to od 25 Euro poza sezonem do 35 Euro w sezonie.

Wypożyczenie quadów, skuterów i rowerów

Santorini to nieduża wyspa, więc można się po niej poruszać również innymi środkami transportu. Na wycieczki terenowe, w miejsca niedostępne samochodem, świetnie sprawdzą się quady, skutery lub rowery. Na Santorini funkcjonuje wiele wypożyczalni takiego sprzętu. Najpopularniejszą opcją jest wynajem na 12 godzin lub cały dzień. Ceny za wypożyczenie wynoszą zwykle kilkadziesiąt euro, w przypadku rowerów są nieco niższe. Warto zwrócić uwagę na szczegółowe warunki wynajmu i ubezpieczenia. Należy także pamiętać, że drogi na wyspie nie należą do najbezpieczniejszych, a inni turyści często nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa, należy więc zachować szczególną ostrożność.

Taxi

Na wyspie działają również taksówki. Ceny różnią się  w zależności od pory dnia i trasy. Przykładowo, za przejazd z lotniska do jednego z najpopularniejszych miejsc na wyspie –  miasteczka Oia, należy się spodziewać wydatku w wysokości około 30 euro.

Jeśli chcemy dostać się z lotniska do popularnej miejscowości, można spróbować znaleźć osoby jadące w tym samym kierunku i podzielić koszty. Jeśli natomiast planujemy częściej poruszać się po wyspie taksówką, warto wcześniej skontaktować się z korporacją w celu uzyskania indywidualnej oferty.

W dobrych hotelach i apartamentach przejazd z i do lotniska mieści się często w cenie pobytu.

Pieszo

Kolejną opcją, dość niedocenianą zarówno przez turystów, jak i mieszkańców, jest poruszanie się po wyspie… pieszo. Oczywiście w ten sposób nie przemierzymy całej wyspy (chociaż według map Google wcale nie jest to niemożliwe, a pokonanie dystansu z Latarni Akrotiri na południowym krańcu wyspy do portu Amoudi położonego na jej północnym krańcu powinno zająć nieco ponad 5 godzin), ale możemy dostać się do interesujących, mniej zatłoczonych i bardziej niedostępnych miejsc.

Niestety, choć wyspa jest jednym z najpopularniejszych kierunków masowej turystyki w Grecji, rządzący nie  do końca zadbali o chodniki – w wielu miejscach ich po prostu nie ma (sytuacja zmienia się trochę na lepsze w ostatnich latach). W połączeniu z krętymi, wąskimi drogami i niebezpiecznym stylem jazdy mieszkańców i turystów nie jest to miejsce najbezpieczniejsze dla pieszych i rok rocznie dochodzi tu do wypadków i potrąceń. Najlepiej zatem trzymać się bocznych dróg i wytyczonych szlaków pieszych.

Warto odpowiednio przygotować się do wędrówki, szczególnie w lecie, gdy upały bywają bardzo uciążliwe – zabrać ze sobą zapas wody (nie wszędzie są sklepy), wygodne buty, krem z filtrem oraz nakrycie głowy.

Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.