Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Geografia Santorini

Santorini leży w południowo-wschodniej Grecji w archipelagu Cyklad.

  • Grecja to kraj leżący w Europie Południowej, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Albanią, Macedonią Północną, Bułgarią oraz Turcją. Jest krajem członkowskim Unii Europejskiej. Poza częścią kontynentalną do Grecji należy 2500 wysp, z czego 165 z nich jest zamieszkałych.
  • Morze Egejskie to akwen leżący we wschodniej części Morza Śródziemnego, należący do Grecji oraz Turcji. Jego nazwa najprawdopodobniej wiąże się z postacią mitycznego króla Aten, Egeusza.
  • Cyklady to archipelag wysp leżący w południowo – wschodniej części Morza Egejskiego. W jego skład wchodzi około 220 wysp i wysepek. Nazwa Cyklady według mitologii pochodzi od słowa „kyklos” („okrąg”), jaki pozostałe wyspy tworzą wokół świętej wyspy Delos.

Santorini leży na Morzu Egejskim, około 110 km (60 mil morskich) na północ od Krety i około 180 km (96 mil morskich) na południowy wschód od Grecji kontynentalnej (Attyki).

Santorini jest archipelagiem, na który składają się następujące wyspy:

  • Thera – główna, największa wyspa archieplagu mająca kształt półksiężyca (powierzchnia 75,8 km2),
  • Thirasia – mniejsza siostra Thery, na której „czas się zatrzymał” (powierzchnia 9,3 km2),
  • Aspronisi – niezamieszkała skalista wysepka (powierzchnia 0,1 km2),
  • Nea Kameni- wysepka wulkaniczna, niezamieszkała, wykorzystywana turystycznie – znajduje się na niej park wulkaniczny (powierzchnia 3,4 km2)
  • Palea Kameni – wysepka wulkaniczna, u brzegów której znajdują się najpopularniejsze gorące źródła termalne (powierzchnia 0,5 km2).

Długość głównej wyspy archipelagu – Thiry wynosi 18 kilometrów (od przylądka Exomitis do przylądka Mavropetra, a szerokość  wynosi od 2 do 6 kilometrów. Długość linii brzegowej to 69 km. Jej populacja liczy niecałe 18 000 mieszkańców (według spisu powszechnego z 2011 roku).

Współrzędne geograficzne

  • Szerokość geograficzna : 36°19’55.90″N (Exomitis) do 36°28’55.58″N (Mavropetra)
  • Długość geograficzna : 25°21’14.36″E (Przylądek Akrotiri) do 25°29’10.88″E (najbardziej wysunięta na wschód część zbocza Mesa Vouno)

Zachodni brzeg Thiry stanowi wysoki klif, stromo schodzący do kaldery, o wysokości 200 – 300 m n.p.m. Zachodnie wybrzeże łagodnie schodzi do morza. Najwyższym szczytem Santorini jest Profitis Ilias (wysokość 567 m n.p.m.).

Źródło zdjęcia: NASA/GSFC/METI/ERSDAC/JAROS, and U.S./Japan ASTER Science Team

Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.