Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Plaża Koloumbos

Plaża Koloumbos
Grecka nazwa: Παραλία Κολούμπου / Paralía Koloúmpou
Współrzędne: 36°28’30.22″N, 25°25’5.44″E
Nasza ocena: Warto zobaczyć 

 

Plaża Koloumpos (zwana także Koloumbos, Coloumbo or Culumbus) znajduje się na północno – wschodnim krańcuwyspy Santorini, na wschód od przylądka Koloumpos (gr. Άκρα Κουλούμπο).

Jest to dzika, zaciszna plaża z czarnym piaskiem i wulkanicznymi skałami oraz łagodnym zejściem do wody. Ogromne klify zapierają dech w piersiach i zapewniają naturalny cień, jednak warto ulokować się w lekkim oddaleniu od nich, ponieważ ich fragmenty potrafią się osuwać i stwarzają tym samym niebezpieczeństwo. Należy przynieść ze sobą wodę i prowiant, ponieważ  w pobliżu nie ma sklepów ani restauracji. Plaża jest chętnie odwiedzana przez nudystów.

Woda jest stosunkowo gorąca, ponieważ w morzu, kilka kilometrów brzegu, znajduje się aktywny, podwodny krater wulkaniczny Kolumbo. To od niego swoją nazwę wziął przylądek oraz plaża. Wulkan jest jednym z najbardziej aktywnych w tym regionie. Jego największa erupcja miała miejsce w 1650 roku (więcej informacji – Wulkan Kolumbo).

Najbardziej charakterystycznym punktem plaży jest przylądek Koloumpos (ang. Cape Columbo) – wchodząca do morza skała o wysokości 47 m n.p.m.

W pobliżu znajduje się kilka morskich jaskiń, między innymi najbardziej znana Spilia Tis Fokias (Jaskinia Fok).

Na plaży bywa dość wietrznie, zwłaszcza gdy wieją etezje (łagodne, suche wiatry wiejące regularnie każdego roku w porze ciepłej, głównie z kierunku północnego).

Plaża Koloumpos – informacje praktyczne:

Podłoże: drobne kamyczki i czarny, gruboziarnisty wulkaniczny piasek, wulkaniczne skały
Infrastruktura: brak
Parasole i leżaki: raczej nie
Toalety: nie
Bary i restauracje: raczej nie
Parking: tak (w kilku miejscach przy zejściu na plażę)

 


Lokalizacja plaży Koloumpos na mapie:


Plaża Koloumpos Street View:

Plaża Koloumbos
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.