Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Plaża Monolithos

Plaża Monolithos
Grecka nazwa: Παραλία Μονόλιθος / Paralía Monólithos
Współrzędne:  36°24’49.93″N, 25°28’51.38″E
Nasza ocena: Dostateczna

Szeroka plaża pokryta ciemnym piaskiem w atrakcyjnej okolicy, kusi swoimi wdziękami spragnionych odpoczynku turystów. Opinie na temat Monolithos są jednak mocno podzielone i stanowi ona burzliwy temat w komentarzach na różnych forach internetowych. Dla jednych niepodważalnym atutem jest płycizna, inni nie mogą znieść wiejącego tu wiatru i niekiedy wysokich fal. Są też tacy, którzy wspomniane fale wprost ubóstwiają. Widok przelatujących nisko na niebie samolotów niektórych irytuje, a innych zachwyca.

 

Plaża i okolica

Plaża Monolithos na Santorini szczególnie polecana jest rodzinom z dziećmi, gdyż woda tutaj jest płytka. Piaszczysta plaża ma ciemne, wulkaniczne zabarwienie. Jest jednak duży minus tej okolicy podkreślany nierzadko przez turystów. Bliskie sąsiedztwo elektrowni i lotniska. Hałasy i zanieczyszczenia skutecznie odstraszają część potencjalnych zainteresowanych, dzięki czemu plaża nie jest tak zatłoczona, jak inne wybrzeża Santorini. Za plus należy uznać bliskość marketów, gdzie zaopatrzyć się można w prowiant i napoje, a także typowo greckich tawern oraz barów serwujących przekąski. Plaża nie jest osłonięta przez skały, dlatego wypoczywający na niej turyści narażeni są na silne podmuchy wiatru i szalone fale przy brzegu.

Dojazd

Miasteczko Monolithos posiada korzystne połączenie autobusowe z pobliską Firą i z pozostałymi, większymi miejscowościami na Santorini.
Jeśli chodzi o dojazd samochodem, to również nie stanowi on problemu turystom. Z reguły na miejscu nie ma też problemu z dostępnością miejsc parkingowych.

Udogodnienia

Monolithos to plaża dobrze zagospodarowana. Za opłatą bez problemu można wypożyczyć tu leżaki i parasole, a także skorzystać z bogatego, lokalnego zaplecza gastronomicznego. Większość restauracji serwuje dania kuchni śródziemnomorskiej, w tym ryby złowione przez miejscowych rybaków. Na tyłach plaży wielbiciele sportu znają boiska do piłki nożnej i koszykówki, z kolei najmłodsi nie pogardzą z pewnością placem zabaw.

Ciekawostki

Na tych plaży znajduje się także opuszczona fabryka przetworów pomidorowych D.Nomikos z imponującymi kominem, a przy wybrzeżu – niewielki port.


Lokalizacja plaży Monolithos na mapie:


Plaża Monolithos na Street View:

Plaża Monolithos
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.