Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Szlak Finikia – Koloumpos

Szlak prowadzący z miejscowości Finikia na przylądek Koloumpos ma 4,6 km długości (czas przejścia: ok. 1 h 30 min). Na mapach i drogowskazach jest oznaczony jako szlak numer 10.

Szlak rozpoczyna się przy kościele Profitis Ilias, u stóp wulkanu Mavro Vouno (gr. Μαύρο Βουνό). Odbija ze szlaku Fira – Oia w kierunku północnym, przecina główną ulicę dojazdową do Oi (gr. Epar.Od. Firon-Ias). Następnie przebiega przez miejscowość Finikia, w centrum skręcając w kierunku wschodnim.

Po prawej stronie mijamy (położony w lekkim oddaleniu od drogi) kościół św. Piotra (gr. Άγιος Πέτρος, ang. Church of Saint Peter) oraz rozległe winnice. Po ok. 1,5 km docieramy do skrzyżowania, przy którym mieszczą się dwa kościoły – kaplica św. Konstantyna i św. Heleny (gr. ang. St Constantine and St Helen Chapel) oraz kościół Kyra Panagia (gr. Κυρα Παναγια, ang. Church of Kyra Panagia). W okolicy znajduje się ukryty, ciekawy, mało znany zabytek – starożytna kamienna cysterna (zbiornik na wodę).

Szlak mija kościoły od strony zachodniej, a następnie skręca w kierunku wschodnim. Po około 0,5 km odcinku skręcamy na północ i po kolejnym 0,5 km docieramy do wybrzeża, do plaży Koloumpos. Ostatni odcinek szlaku pokonujemy plażą (idziemy w kierunku wschodnim), aż do przylądka i skały Koloumpos położonych na jej końcu.

Szlak Finikia – Koloumpos
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.