Poznaj
unikalne piękno
wyspy Santorini!

Antyczne Eleusis – Starożytne grobowce obok Vlychady

Nieopodal miejscowości Vlychada oraz przylądka Exomitis, w południowym zboczu wzgórza Gavrilos znajdują się wykute w skale starożytne grobowce (zwane również pod nazwą  Ancient Echendra) z 400-200 wieku p.n.e.

Nie jest łatwo je znaleźć. Aby do nich trafić należy iść drogą wiodącą z Vlychady do Perissy wzdłuż wzgórza Gavrilos i skręcić w niepozorną ścieżkę za białym domem znajdującym się mniej więcej w połowie drogi.

Znajdziemy tu wykute w skale grobowce, ołtarz, a także pozostałości katakumb lub świątyni (widać ścianę oraz pozostałości wrót wejściowych).

Na jednej ze skał znajdziemy płaskorzeźbę przedstawiającą węża pełzającego po skale (zwanego Echendra).

Archeolodzy sądzą, że stanowisko archeologiczne mogło być częścią starożytnego miasta Eleusis, mieszczącego się na terenie dzisiejszej Perissy i będącym jednym z najważniejszych portów starożytnej Thery, o którym w swoich pracach wspomina między innymi Ptolemeusz.

Ponadto, na terenie dużego, ogrodzonego terenu ciągnącego się pomiędzy wzgórzem Gavrilos a drogą,  można dostrzec wykute w skałach prostokątne wnęki.

Antyczne Eleusis – Starożytne grobowce obok Vlychady
- galeria zdjęć
Poznaj Santorini

Odkryj wyjątkowe piękno, fascynującą historię, słoneczne plaże i niesamowite atrakcje, które każdego roku przyciągają na Santorini miliony turystów z całego świata.